Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát bude platit za umístění lidí

Česko

PRAHA Agentury práce, které zajistí nezaměstnanému člověku místo, dostanou od státu peníze. Další peníze dostanou za to, že mu práci pomohou hledat. Vyplývá to z návrhu novely zákona o zaměstnanosti, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Novela je v současnosti v připomínkovém řízení, v případě jejího schválení stanoví výši příspěvku ministerstvo prováděcím předpisem.

Agentura, se kterou podle novely uzavře krajská pobočka úřadu práce takzvanou dohodu o sdíleném zprostředkování zaměstnání, má být odměněna příspěvkem za každého uchazeče o zaměstnání, o kterého se bude starat. Další peníze dostane v případě, že sežene nezaměstnanému pracovní poměr na dobu neurčitou. „Za umístění uchazeče o zaměstnání nebude považováno jeho přijetí do pracovního poměru agenturou práce pověřenou zprostředkováním zaměstnání,“ píše ministerstvo v důvodové zprávě. Řada uchazečů o práci si podle úřadu hledá zaměstnání sama, a přesto jsou nuceni s úřady práce spolupracovat. Úřad se jim prý musí věnovat, i když jeho pomoc není v některých případech efektivní, například z důvodu velmi úzké specializace nezaměstnaného nebo pro nedostatek vhodných míst.

Na druhé straně pak existuje skupina uchazečů, kterým se práce těžko hledá, protože například nemají vůbec žádnou kvalifikaci nebo o nalezení zaměstnání neprojevují zájem. Obě skupiny pak prý zabírají úřadům čas potřebný pro práci s uchazeči, kteří jeho péči potřebují. Starost o ně tak chce MPSV přesunout na pracovní agentury. Navrhované řešení prý sníží zatížení úřadů práce. Pro to, aby nezaměstnanému mohla agentura práce pomoci hledat místo, bude potřeba jeho písemný souhlas. Uchazeči zůstanou i nadále v evidenci úřadu práce a budou mít nárok na podporu za stejných podmínek jako ti, o které se budou starat pracovníci úřadů práce.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: