Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát musí na severu nemilosrdně zasáhnout silou, řekl Klaus

Česko

  18:19
KARLOVY VARY - Prezident Václav Klaus má za to, že stát by měl v případě nepokojů na severu Čech nemilosrdně zasáhnout silou a ukončit je. Klaus to řekl deníku Mladá fronta DNES při své návštěvě Karlovarského kraje. Prezident se k situaci ve Šluknovském výběžku, kde sílí napětí mezi starousedlíky a Romy, vyjádřil poprvé.

Václav Klaus foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Dodal však, že zásah státu je jen krátkodobým řešením, v první řadě je třeba zabránit vzniku ghett, uvedl server iDnes.cz.

"Tady musí stát nemilosrdně zasáhnout, zasáhnout silou, aby tyto nepokoje skončily. To je naprosto evidentní věc," řekl Klaus.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj však dlouhodobě nesmějí vznikat ghetta občanů, kteří nejsou zapojeni do normálního života společnosti.

"Je to neštěstí, je to hrozné, je to něco, co bych nevěřil, že si budeme importovat odkudsi ze světa k nám, ale bohužel, je to tady. Co s tím dělat, též není jasné. V každém případě odlišme velmi striktně dlouhodobé řešení od krátkodobého," dodal prezident.

O CO JDE

Ve Šluknovském výběžku eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy v polovině srpna. Situace se vyhrotila už v polovině prázdnin, kdy skupina pěti Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům a připojují se k nim i extremistická hnutí.

Na uplynulou sobotu svolala nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) demonstraci nejdříve do Nového Boru na Českolipsku a poté do Varnsdorfu a Rumburku na Děčínsku. Po setkání ve Varnsdorfu, kdy z náměstí dav zamířil směrem k romským ubytovnám v ulici TGM a v bývalém hotelu Sport, začali lidé útočit na policii, a ta je rozehnala vodním dělem a pyrotechnikou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!