Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Stát přichází v IT zbytečně o miliardy

Česko

Můj oblíbený právnický román je Grishamův Rainmaker, říká JUDr. Ing. Bohumír Štědroň, Ph. D., LL. M., MBA, oceněný v oboru právo informačních technologií.

* LN Co jsou dnes ve vašem oboru nejzajímavější problémy?

Spíš bych mluvil o největším problému - a tím je velmi špatná licenční politika státu v oblasti informačních technologií. Stát financuje vývoj rozsáhlých informačních systémů a pak není schopen si licenčně zajistit to, co vlastní, tedy výkon svých majetkových práv. Přichází tak o obrovské peníze, odhadem jednotky miliard ročně.

* LN Kdy jste naposledy v běžném životě využil, že jste právník?

Nedávno jsem takto reklamoval deštník a obchod se bránil s tím, že k němu nemám pouzdro. Upozornil jsem je, že nereklamuji pouzdro, ale deštník, a že nemám povinnost schovávat všechny součásti deštníku. Uspěl jsem.

* LN Máte oblíbenou právnickou beletrii nebo film?

Román, který byl zfilmován: Rainmaker. Je tam nádherná věta, že každý právník se jednou za život ocitne před hranicí, kterou když překročí, stane se pouze dalším žralokem ve špinavé vodě.

* LN Koho byste ve svém oboru navrhl k ocenění vy sám?

Velmi si vážím dvou lidí: je to Ján Matejka, jeden ze zakladatelů tohoto oboru, který nás víceméně všechny učil, a pak Zdeněk Vaníček, který patří k odborníkům evropského formátu na právo elektronických komunikací. Kdyby byli oceněni letos místo mě, nemohl bych na to říci ani popel.

***

Bohumír Štědroň - Právo IT

JUDr. Ing. Bohumír Štědroň, Ph. D., LL. M., MBA, je advokát a soudní znalec pro pro výpočetní techniku, kriminalistiku a autorská práva.

Narodil se 22. 5. 1979. Vystudoval Právnickou fakulty UK, informační technologie na Nottingham Trent University (Anglie), Fakultu životního prostředí ČZU, Právnickou fakultu Curyšské univerzity a je také držitelem právnického diplomu z britské University of Cambridge. Je autorem pěti monografií (z toho dvě vyšly v zahraničí) a spoluautorem dalším asi deseti knih. Přednáší na vysoké škole, je členem pracovní komise Legislativní rady vlády pro soukromé právo a člen rozkladové komise pro veřejné zakázky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!