Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát uhájil Konopiště, šlechtična u soudu neuspěla

Česko

PRAHA Vybavení zámku Konopiště zůstává i nadále v rukou státu.

Benešovský okresní soud včera zamítl žalobu Sofie Hohenbergové, pravnučky Františka Ferdinanda d’Este, která se v Česku domáhá dědictví po předcích. Včerejší verdikt navíc výrazně snížil šance šlechtičny na zisk samotného zámku Konopiště.

Šlechtična přijala porážku s úsměvem a chce se soudit dál. „Budu samozřejmě pokračovat. Toto byla první instance, po ní následuje druhá, a pokud budeme muset jít až do Štrasburku, půjdeme až do Štrasburku,“ řekla bezprostředně po verdiktu.

Kořeny dnešního sporu sahají až do roku 1900, kdy si následník habsburského trůnu František Ferdinand d’Este vzal v Zákupech hraběnku Žofii Chotkovou.

Strýc ženicha císař František Josef I. sice nerovnorodému sňatku s nedostatečně urozenou hraběnkou požehnal a Žofie se stala vévodkyní z Hohenbergu, František Ferdinand se ovšem musel dopředu zříci nástupnických práv pro své potomky.

V roce 1914 zastřelil Františka Ferdinanda i Žofii v Sarajevu srbský student Gavrilo Princip a o čtyři roky později se rozpadla i podunajská monarchie. I když sami Habsburkové potomky zavražděného páru ze svých řad vyobcovali, zákonodárci nově vzniklého Československa to nezohlednili a v roce 1921 rozhodli, že o majetek přijdou i Hohenbergové - konkrétně syn Františka Ferdinanda Maxmilián.

Právě z těchto důvodů se Hohenbergová rozhodla obrátit na benešovský soud. Po něm chtěla, aby řízení přerušil a obrátil se na Ústavní soud, který jako jediný může z vyvlastňovacího zákona z roku 1921 vypustit ty paragrafy, které Hohenbergy o jejich panství připravily. Případný verdikt Ústavního soudu by Hohenbergové otevřel cestu i k zisku samotného Konopiště.

To ale soudkyně Petra Šturcová odmítla. Hohenbergová totiž podle ní zaprvé neprokázala, že je jedinou dědičkou rodu, a zadruhé se podle Šturcové nelze domáhat návratu majetku, k jehož zabavení došlo před 25. únorem 1948, pokud zvláštní restituční zákon nestanovil jinak.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...