Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát za miliardy likviduje ropu

Česko

PRAHA S likvidací opuštěných ropných vrtů si dříve těžaři příliš hlavu nelámali. O to víc starostí s ní má stát v současnosti. Za odstranění pozůstatků po těžbě ropy a plynu na jižní Moravě bude muset zaplatit řádově miliardy korun.

Opuštěné vrty z dob první republiky, německé okupace a éry socialismu jsou totiž špatně zabezpečené, a hrozí tak riziko znečištění řeky Moravy a zdrojů pitné vody. Jen první tři etapy likvidace starých vrtů, u kterých již ministerstvo financí vybralo dodavatele, vyjde na více než 1,7 miliardy korun. A to ještě zdaleka není konečný účet.

Stát vypíše ještě tři další tendry. „Cílem je provedení komplexního sanačního zásahu na celém území Chráněné oblasti Kvartér řeky Moravy. V zájmu jeho dosažení jsou připraveny k zahájení procesu zadání další tři veřejné zakázky,“ uvedl Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí.

Ve hře je stále možnost, že aspoň část nákladů na zbývající tři etapy uhradí Evropská unie z programu určeného na ochranu životního prostředí. „Pokud odborné studie prokážou rizika ohrožení zdroje pitné vody nebo ekosystémů, bude následně připravena žádost do operačního programu Životní prostředí,“ upřesnila mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Zadavatelem prací je ministerstvo financí, vítěze však vybírá komise, v níž mají své zástupce čtyři ministerstva, Báňský úřad a Jihomoravský kraj. V listopadu komise vybrala dodavatele třetí etapy, která zahrnuje 37 rizikových lokalit na Břeclavsku a Hodonínsku. O zakázku soupeřily tři společnosti, z nichž nejlepší nabídku podala kladenská společnost Energie – stavební a báňská. Jen likvidace ve třetí etapě vyjde na téměř 438 milionů korun.

V soutěži na první etapu, u níž došlo k podpisu smlouvy v březnu, zvítězilo konsorcium tvořené společnostmi Geosan Group, MND Servisní a Rekultivace Ústí nad Labem. V květnu pak zakázku na druhou etapu sanačních prací vyhrála stavební firma Viamont DSP, kterou v minulosti z poloviny vlastnil bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS).

Práce na dolním toku řeky Moravy již probíhají. V rámci první etapy dodavatelské firmy zatím provedly likvidaci šestnácti vrtů včetně odstranění kontaminovaných zemin, v druhé etapě jsou dokončené zásahy na šesti lokalitách.

„Dosud provedené práce ukazují, že přijatá opatření vedoucí k odstranění kontaminace jsou technicky řešitelná a správná. Výsledky svědčí o tom, že navržený způsob relikvidace zamezí dalším únikům ropných látek do životního prostředí,“ dodává Ležatka.

Na průběh prací dohlíží státní podnik Palivový kombinát Ústí, který má na starosti také odstraňování následků těžby uhlí v Ústeckém kraji a na Kladensku. Firma odhaduje celkovou dobu likvidace sond na deset let a celkovou dobu sanace na patnáct let. Na Hodonínsku a Břeclavsku se nachází celkem 462 nedostatečně zabezpečených sond po těžbě ropy a plynu, pocházejících hlavně z období let 1925 až 1965. Stát se rozhodl přistoupit k jejich likvidaci po povodních v roce 1997, kdy došlo k únikům ropy ze starých vrtů. Trvalo však déle než deset let, než stát vypsal soutěže na odstranění ekologických rizik.

***

Likvidace starých vrtů na těžbu ropy a pLynu na jižní Moravě

etapa vítěz výše zakázky (mil. Kč)

první sdružení vedené Geosan Group 689,3

druhá Viamont DSP 588,5

třetí Energie – stavební a báňská 437,8

celkem 1715,6

Zdroj: Informační systém o veřejných zakázkách

Foto: Shutterstock / RB

Autor:

Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!
Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!

Rodiče budou jistě souhlasit, že vybrat tu správnou dětskou chůvičku je občas dost fuška. Abychom vám pomohli s rozhodnutím, naše dvě redaktorky...