Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Česko

Volby byly klidné. Státní volební komise formálně schválila výsledky

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Státní volební komise formálně schválila výsledky prezidentských voleb, které vyhrál Petr Pavel. Ve Sbírce zákonů budou zveřejněny pravděpodobně v úterý. Od 1. do 7. února by tak měli mít lidé týden na to, aby průběh a výsledek hlasování napadli u Nejvyššího správního soudu.
  9:52aktualizováno  10:35

U soudu by podle místopředsedkyně Českého statistického úřadu Evy Krumpové mohly být napadeny výsledky z jednoho z okrsků v pražských Bohnicích, kde okrsková komise v zápisu o výsledku hlasování prohodila hlasy pro Pavla a Andreje Babiše.

Chyba byla odhalena až po zákonné lhůtě 24 hodin od ukončení hlasování a nebylo ji možné opravit na rozdíl od korekce výsledků z jiných dvou obcí, uvedla Krumpová.

Volby byly podle ředitele odboru voleb Tomáše Jírovce z ministerstva vnitra klidné, větší komplikace nezpůsobil ani páteční požár v kulturním domě v Nové Olešce na Děčínsku krátce před začátkem hlasování, kvůli kterému bylo třeba přemístit volební místnost.

Druhé kolo prezidentských voleb 2023

Vnitro řešilo několik dotazů a stížností, například portrét prvního českého prezidenta Václava Havla místo podobizny současné hlavy státu v jedné z volebních místností, uvedl Jírovec.

Fotografie Havla, nikoli Zemana, visela na zdi ve volební místnosti v Černoučku na Litoměřicku, kde v pátek hlasoval nově zvolený prezident Pavel.

Někdejší představitel české armády a NATO Pavel byl zvolen čtvrtým českým prezidentem o uplynulém víkendu. Pavla volilo 3,36 milionu lidí, což představovalo 58,32 procenta hlasujících voličů. Babiše porazil o zhruba 960 tisíc hlasů. Hlasovat přišlo 70,25 procenta z osmi a čtvrt milionu voličů.

Pavel zvítězil i v prvním kole před dvěma týdny se ziskem 35,4 procenta hlasů, přičemž Babiš se ziskem 34,99 procenta zaostal jen těsně o zhruba 23 tisíc hlasů. Prvního kola prezidentských voleb zúčastnilo 68,24 procenta voličů.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...