Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pozor na léčbu obezity v Turecku, může způsobit botulismus, varuje ústav Čechy

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Státní zdravotní ústav varuje před možným rizikem onemocnění botulismem po léčbě obezity injekcemi botulotoxinu do žaludku. Případy se v nedávné době objevily v Turecku, ale také sousedním Německu či Rakousku. Botulismus se u těchto pacientů projevuje potížemi s dýcháním.
  10:51

Do 10. března zaznamenaly evropské úřady 12 případů v Německu a po jednom v Rakousku a Švýcarsku. Dalších více než 50 lidí onemocnělo přímo v Turecku, podle šetření epidemiologů většina navštívila soukromou nemocnici v Istanbulu a tři v Izmiru. Podle úřadů není jasné, zda problémy souvisí s postupy v konkrétních nemocnicích nebo podávaným přípravkem, který není pro tento typ léčby schválený.

„Závažnost příznaků se u pacientů různila od mírných až po těžké. Několik případů muselo být vzhledem k svému klinickému stavu hospitalizováno, řada z nich na jednotkách intenzivní péče, a podstoupilo léčbu botulinovým antitoxinem,“ uvedli odborníci ze Státního zdravotního ústavu.

Podstoupili byste léčbu v zahraničí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00sobota 25. března 2023. Anketa je uzavřena.

Ne79
Ano13

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí občany EU vyzývá, aby tento druh léčby obezity v Turecku nepodstupovali. Pokud ho někdo z Česka mezi letošním 22. únorem a 1. březnem podstoupil, měl by svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem. „Zejména pokud pociťuje příznaky, jako je slabost, potíže s dýcháním nebo polykáním,“ doplnili.

Podle odborníků navíc není prokázáno, že injekce botulotoxinu do žaludku jako léčba obezity fungují. „Literární rešerše dostupných publikovaných článků z roku 2017 uzavírá, že v současné době neexistuje přesvědčivá evidence trvalého úbytku hmotnosti po použití endoskopické injekce,“ uvedli.

Botulismus, kterým více než 60 osob po terapii v Turecku onemocnělo, je vážná neuroparalytická choroba způsobená botulotoxinem, látkou produkovanou bakterií Clostridium botulinum. Může se vyskytovat v různých formách podle způsobu nákazy. Po konzumaci nakaženého jídla mohou spory vyklíčit ve střevě, kde produkují toxin. Léčí se podáním antitoxinu, uzdravení může trvat měsíce a někdy je potřeba i umělá plicní ventilace.

V Česku je tento typ nákazy vzácný, od roku 2008 do roku 2022 se objevilo 11 případů. Dva loňské z nakažené paštiky.

Zdravotní problémy mohou podle odborníků nastat i po úmyslné inhalaci nebo injekčním podání. „Intoxikace se může objevit u jedinců, kteří dostávají injekce botulotoxinu pro kosmetické účely, například pro vrásky na obličeji, nebo z terapeutických důvodů,“ uvedl ústav. Toxicita po kosmetickém ošetření se může projevit rozmazaným viděním, poklesem očních víček, potížemi s polykáním nebo suchem v ústech, terapeutická podání zejména vyšší dávky mohou způsobit potíže s dýcháním.

Podezření na botulismus po injekcích botulotoxinu do žaludku, které měly způsobit hubnutí, se objevily už v roce 2019 v Egyptě. Zdravotní potíže měli také pacienti v dalších zemích po nelicencovaném nebo padělaném přípravku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!