Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Stavět bude snazší

Česko

  16:55
PRAHA - Postavit rodinný domek, garáž nebo přestavět byt by mělo být od roku 2007 jednodušší. Místo původního stavebního povolení by pro malé stavby mělo stačit stavbu pouze ohlásit.

Rozestavěná budova foto: Miroslav RendlLidové noviny

Nováý zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Hlavním cílem vládní předlohy je zredukovat administrativu. Zákon počítá například s tím, že rodinné domky do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží bude zřejmě moci stavebník stavět jen na základě ohlášení.

Změny ohledně stavebních povolení jsou jen menší částí změn, které ve stavebním zákonu navrhuje vláda. Kabinet si od předlohy slibuje, že podpoří rozvoj regionů i výstavbu bytů. Stavebníci tvrdí, že předkládaný návrh zákona je vůči platnému právnímu stavu revoluční.

V současné době trvá příprava stavby včetně povolení mnohdy déle než samotná realizace. Za hlavní přínos nového zákona považují stavebníci snížení administrativy, která zjednoduší přípravu a provedení staveb.

Nový stavební zákon by měl podle ministerstva pro místní rozvoj stanovit pravidla pro výstavbu nejméně na stejně dlouhou dobu jako dosavadní stavební zákon. To znamená alespoň na dalších 20 až 30 let.

Dosud se museli stavebníci přizpůsobovat administrativě s pravidly ze 60. let. Stavební řízení skládající se z několika správních kroků se táhlo měsíce. Novela také počítá s tím, že se výrazně omezí administrativa spojená s přípravou velkých staveb. Například stavba tunelu
Mrázovka v Praze se kvůli řadě odvolání zdržela o tři roky.

Nový zákon by měl podobné problémy odstranit. Výhrady k předloze mají občanští demokraté. Například poslanec Pavel Hrnčíř tvrdí, že zákon rozšiřuje prostor pro vyvlastnění, omezuje obecní zastupitelstva a vzdaluje výkon státní správy od občanů. Tvrdí také, že předloha nezkracuje lhůty, nezjednodušuje administrativu a zapříčiní vysoký nárůst
úředníků.

"Nový stavební zákon obsahuje zlomyslnost, neboť bude platit od 1. ledna 2007, kdy zde tato vláda zcela určitě už nebude a občané tyto negativní důsledky a plané sliby poznají až pozdě," řekl.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!