Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stavět plot bude jednodušší

Česko

Poslanci chtějí zjednodušit pravidla pro stavbu plotů u rodinných domů

PRAHA Majitelům rodinných domků odpadne jedna výrazná a nepříjemná starost.

Na stavbu něčeho tak jednoduchého, jako je plot, už nebudou potřeba složitá stavební povolení.

Poslanci se totiž chystají tento týden pozměnit současný stavební zákon. Novelou se budou -v takzvaném třetím čtení - zabývat na dnes začínající schůzi.

Podle současného zákona platí pravidlo, že na stavbu běžného rodinného domku do zastavěné plochy sto padesát metrů čtverečních nepotřebuje stavitel stavební povolení, ale jen takzvané stavební oznámení.

Na stavbu plotu nad výšku 1,8 metru je přitom takové stavení povolení potřeba.

To v praxi znamená, že podle dnešního zákona si nemůže stavebník takový plot postavit svépomocí, ale musí na to mít odbornou firmu. Dále musí mít projektovou dokumentaci zpracovanou profesionálním autorizovaným projektantem a také musí mít závazná stanoviska orgánů státní správy.

To, že taková praxe je zbytečně přísná, přiznávají dnes i sami poslanci. „Ukázalo se, že stávající právní úprava je velmi přísná, a dochází k liberalizaci, pokud jde o stavbu plotů,“ prohlásil před nedávnem ve sněmovně předseda legislativní rady Cyril Svoboda.

To přiznává i samo ministerstvo. „Zákonná úprava provádění plotů je oprávněně kritizovaná,“ píší v zákoně ministerští úředníci. „V případě, že by stavebník zamýšlel provést plot vyšší než 1,8 m nebo plot hraničící s veřejným prostranstvím a veřejnou pozemní komunikací, vyžaduje takový plot stavební povolení. Tato nepřiměřeně tvrdá úprava dopadá na velké množství stavebníků, a je proto nežádoucí a neopodstatněná,“ dodávají.

Poslanci proto navrhli změnu. I na „obyčejný plot“ by mělo stačit do budoucna jen stavební oznámení.

„Aby člověk potřeboval na ohraničení pozemku stavební povolení, je hloupost,“ říká stavebník Petr Malena z Brna. „Je správné, aby bylo stejné povolení na plot jako na stavbu rodinného domu.“

Zjednodušený zákon platí od prvního ledna 2006. Nový stavební zákon měl stavebníkům zjednodušit administrativu rozšířením počtu drobných staveb, ke kterým je potřeba jen ohlášení místa stavby.

Odborníci již dříve kritizovali, že zákon lidem ani úřadům práci neubral a že bude nezbytné ho novelizovat. První takovou novelu poslanci budou schvalovat na této schůzi. Experti ale tvrdí, že zákon bude nutné novelizovat ještě v budoucnu, a to mnohem více než tentokrát.

„Je to věc, která se hodně nepovedla,“ zhodnotil zákon poslední ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Zákon zpracoval jeho předchůdce, tehdejší ministr místního rozvoje Radko Martínek z ČSSD. Podle informací, které má ministerstvo pro místní rozvoj od stavebních úřadů, je o dvě třetiny méně stavebních povolení než před platností nového zákona. Hlavní problém je s novými pravidly pro územní plánování. Na to si už dříve stěžovaly také obce.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...