Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bláto a obklíčený stánek. Na Letnou přijeli odboráři, přivezli politická hesla

Česko

  12:01aktualizováno  14:00
Pražská Letenská pláň se dopoledne plnila odboráři. Pořadatelé na místě čekali až sedm tisíc členů, dorazil však jen zlomek v nižších desítkách autobusů. „Děláme to pro naše děti,“ vzkázali ti, kteří přijeli. Odboráři s sebou přivezli také plakáty s politickými hesly, po poledni se přesunuli na hlavní protest na Malostranském náměstí.

Na Letné se sešli lidé z největšího odborového svazu KOVO. Podle odborářky Miloslavy Novákové na místo mělo dorazit až sedm tisíc jejich členů. Tolik jich nakonec nepřijelo, reportéři iDNES.cz na místě napočítali jen nízké desítky autobusů.

„Mě ta vláda štve. Dělají věci, které by dělat neměli, na lidi vůbec nemyslí. Každý bere 250 tisíc a jsou za vodou. Proč by zaměstnanec jako já, který bere 26 tisíc, neměl stávkovat. Všecko nám zdražili a zvýšili, nikdo neříká, že by se to mělo zlepšit,“ řekl jeden z prvních účastníků demonstrace Leoš Neuberg z jihočeské Kaplice.

I přes chladné počasí dorazila na Letnou další skupina odborářů. „Děláme to pro naše děti,“ řekla paní Lucie z Jihlavy.

Na místě se objevila také politická hesla. „Česká vládo, pokud s námi nechceš jednat, táhni do pr*ele,“ stálo na jednom z nich.

Na Letnou dorazila před jedenáctou hodinou dopoledne také skupina odborářů z Plzně. „Nechceme jen platit evropské ceny, chceme i evropské platy a přišli jsme to panu premiérovi říct,“ říká Antonín z plzeňského svazu KOVO.

Autobusy přijely také s lidmi z Vítkovic a Ostravy. Letnou zněly proletářské písně. „Jdeme na ně,“ povzbuzuji se odboráři z Vítkovic.

Všichni u stánku fasovali šály a čepice, řehtačky a píšťalky. „Chceme, aby nás bylo vidět a slyšet,“ tvrdí.

Odbory protestovaly proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci či nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis. Členové kabinetu naopak opakují, že s odboráři jednají.

Souhlasíte s důvody dnešní stávky?

celkem hlasů: 9468

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 4. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Ano5189
Ne4208
Nemám názor71
Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!