Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Protest učitelů bude masivní. Stávkovat bude více než polovina škol, tvrdí odbory

Stávka ve školství foto: Město Bohumín

Do pondělní školské stávky se v různé míře zapojí více než polovina základních a středních škol v Česku. Některé budou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném režimu. Informovala o tom ve středu mluvčí školských odborů Jana Kašparová. Školské odbory vyhlásily celodenní výstražnou stávku základních, středních a mateřských škol na pondělí 27. listopadu.
  14:29aktualizováno  16:23

Odbory chystanou stávkou usilují o více peněz pro školství. Kritizují také to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků ve školství - tedy například kuchařů, hospodářů a ekonomů škol, školních psychologů či IT pracovníků. Zároveň se jim nelíbí návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financované ze státního rozpočtu.

Hlavní formou protestu bude podle Kašparové celodenní stávka. Někteří učitelé budou mít na sobě tmavomodré označení. Tmavě modrá je barvou školských odborů.

Podle Kašparové stávku podporují i vychovatelé, kteří pracují například v domovech dětí a mládeže nebo ve výchovných ústavech.

Část stávkujících se podle mluvčí odborářů připojí k pondělnímu pochodu v Praze a demonstraci na Malostranském náměstí poblíž Sněmovny. Na náměstí by měl vystoupit i šéf školských odborů František Dobšík.

Podporu školám vyjadřují někteří rodiče prostřednictvím celorepublikové petice, která vznikla v Olomouci. Dosud ji podepsalo přes 700 lidí. „Připojit se k ní mohou lidé do konce týdne a bude putovat na ministerstvo školství,“ řekl její organizátor Marek Mádr. Rodiče v petici ministrovi vzkazují, aby bral zcela vážně požadavky školských odborů i neorganizovaných učitelů, kteří bojují za zachování kvalitního školství.

V Plzeňském kraji bude v pondělí stávkovat třetina až polovina ze všech zhruba 500 škol, zatím se jich ke stávce přihlásilo asi 200. Nejvíce se zapojí školy mateřské.

Stávkovat v Ústeckém kraji bude více než polovina škol zřizovaných krajem, což jsou hlavně střední školy, učiliště, gymnázia. „44 škol zřizovaných krajem se nějak zapojí, z toho 32 bude zavřeno úplně,“ sdělila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Na Vysočině se ke stávce přihlásili pracovníci asi 70 škol. Někde je na den stávky vyhlášené ředitelské volno. V Olomouckém kraji se do pondělní stávky zapojí více než 200 škol a školských zařízení, jde přibližně o polovinu všech škol v kraji.

Jen v Liberci z 21 základních škol zůstane v pondělí uzavřeno podle dosavadních informací deset z nich. Stávkovat se chystá také více než třetina krajských školských organizací.

V Moravskoslezském kraji by se do výstražné stávky mohla podle odhadů odborů zapojit více než polovina škol. V Karlovarském kraji do stávky zapojilo 68 škol, další se přidávají.

Do stávky se ve Zlínském kraji plně nebo částečně zapojí 37 z 99 krajských školských příspěvkových organizací. Zavřeno bude mít 30 škol. V Královéhradeckém kraji se do ní zapojí 40 ze 72 krajských školských organizací.

Mnohé školy na jižní Moravě plánují zapojení do pondělní stávky a uzavření svých budov. Odborářům do úterý potvrdilo účast 383 škol, většinou jsou to základní a mateřské školy z Brna a okolí. Tak velká účast v kraji nebyla nejméně 20 let, řekla předsedkyně jihomoravského odborového svazu Anděla Zbořilová. Na jižní Moravě je přes 680 mateřských škol, více než 490 základních škol a téměř 130 středních škol.

Zapojení do výstražné stávky potvrdilo přes 100 z celkových 921 školských zařízení v Praze. Přesné informace o zapojení škol do stávky má zatím část radnic.

Například v Praze 1 se do stávky zapojí zhruba osm škol, některé ale budou částečně v provozu. V Praze 6 bude stávkovat asi 33 škol, 15 z nich bude úplně uzavřených. Některé stávku podpoří vydaným prohlášením.

V Praze 8 bude podle dosavadních informací stávkovat 13 základních škol a 15 mateřských. Ze 13 základních škol v Praze 10 se jich do plánované stávky aktivně zapojí devět. V hlavním městě je podle statistik ministerstva 291 základních, 440 mateřských a 190 středních škol. Základní a mateřské školy zřizují městské části, zřizovatelem středních škol je magistrát.

Do stávky se zapojí i 13 fakult veřejných vysokých škol, hodinovou výstražnou stávkou od 12:00 do 13:00 podpoří požadavky pracovníků v regionálním školství. Stávkovat by se mělo například na Univerzitě Karlově v Praze.

Počet škol ještě může přibývat, o úplném uzavření mohou rozhodnout ještě ve středu, dokdy to musí ředitel nahlásit zřizovateli.

Nedostatek peněz ve školách by podle odborů způsobil výrazný pokles počtu hodin věnovaných výuce a omezení možnosti škol dělit třídy na skupiny, ve kterých je vzdělávání efektivnější. Zároveň by se zvyšoval počet žáků ve třídách, školy by omezovaly volitelné předměty nebo by se ohrozila existence malotřídek.

Stávkou chtějí odbory také zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců, jako jsou vychovatelé, asistenti pedagoga nebo školní psychologové. Odmítají, aby ředitelé škol museli z peněz na platy hradit stonajícím zaměstnancům dávky v nemoci.

Podporujete stávku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 29. listopadu 2023. Anketa je uzavřena.

ANO7363
NE6258

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ve středu uvedl, že odbory při jednání o výstražné stávce škol naplánované na 27. listopadu neformulovaly jasný požadavek. V různých prohlášeních a dopisech rodičům podle něj vyslovily řadu obav, které ministr z velké části považuje za neopodstatněné. Ale nestanovily požadavky a podmínky, za kterých by byly ochotny stávku třeba zmírnit, řekl ve středu Bek na celostátní konferenci Sdružení místních samospráv ČR ve Zlíně.

„Myslím, že odbory jsou v tuhle chvíli rozhodnuty stávku podniknout, stávku považuji v tuhle chvíli za jasnou věc. Odbory se tak rozhodly, přestože jsme jim dali garanci, že rozpočet roste ne o čtyři, ale o osm miliard korun meziročně,“ uvedl Bek.

Prostor pro jednání podle něj již není, odbory musí tři dny před stávkou oznámit, že se bude konat. Podoba stávky je podle něj na odborech, informaci o počtu stávkujících škol ministr nemá.

Ministerstvo školství by mělo mít podle navrhovaného rozpočtu v příštím roce na výdaje 269 miliard korun. Proti letošku je to o 3,9 miliardy korun víc. Bek po úterním jednání s Dobšíkem řekl, že se rozpočet českého školství na příští rok se nezvýší.

Zopakoval, že vláda je připravená zvážit převedení čtyř miliard korun do rozpočtu školství z rozpočtové rezervy, ale až počátkem příštího roku po bilanci letošního státního rozpočtu a čerpání evropských fondů. Peníze by tak měly být připravené při rozepisování rozpočtů jednotlivých škol na konci ledna.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...