Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Akademici protestovali proti nízkým mzdám, vyzvali Fialu k řešení situace

Česko

  12:54aktualizováno  17:41
Zhruba tisícovka lidí se v úterý odpoledne v centru Prahy zúčastnila protestního pochodu proti nízkým platům vyučujících humanitních a sociálněvědních oborů na vysokých školách. K řešení situace vyzvali premiéra Petra Fialu (ODS). Od Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) učitelé vyrazili na pochod k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Pražském hradě.

Cestou se zastavili před úřadem vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra. Apelovali na Fialovu akademickou minulost. Protestní akce Hodina pravdy se konala i v dalších univerzitních městech v Česku a její účastníci žádali pro univerzity více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění mzdových tarifů mezi obory na vysokých školách.

Tisícovka protestujících se sešla před FF. Kolem 15:30 pak vyrazili na pochod k Masarykově soše na Hradě. V čele průvodu valili balvan, který měl podle nich odkazovat na mytologického Sisyfa. Nesli také transparenty s nápisy jako „Bez sociálních věd si nebudeme rozumět“ nebo „Excelentní vědu za ostudné mzdy?“. Na trase pochodu byla podle zpravodajky ČTK omezena doprava.

Na úvod pochodu organizátoři přítomným zopakovali požadavky na vládu ohledně výdělků na vysokých školách. Pak se z náměstí Jana Palacha vydal průvod směrem k právnické fakultě, kde se k němu přidali další účastníci. Poté směřoval před úřad vlády, kde účastníci pochodu předčítali z otevřeného dopisu pro premiéra, v němž ho vyzvali, aby se situací kolem platů vyučujících zabýval.

Mimo jiné v dopise apelovali také na minulost Fialy, který se stal profesorem politologie a před vstupem do politiky působil několik let jako rektor Masarykovy univerzity v Brně a také vedl Českou konferenci rektorů. Také zopakovali, že pokud nebudou jejich požadavky přijaty, budou v protestech pokračovat.

Od sídla vlády zamířil pochod na Hradčanské náměstí u sídla prezidenta. Jako cíl si protestující toto místo vybrali kvůli soše Masaryka, který byl také filozof a věnoval se sociálním vědám, řekla za organizátory Petra Johana Poncarová. K soše se protestující obrátili s dotazem, jak to udělal, že jeho akademickou dráhu nikdo nezpochybňoval. Kritiky sociálněvědních oborů vyzvali, aby své výtky adresovali i Masarykovi. Několikrát účastníci pochodu také provolávali „Máme smysl“, s odkazem na smysluplnost svých oborů.

Kvůli protestu vysokoškolských pedagogů bylo dnes na některých fakultách Univerzity Karlovy děkanské volno, informoval předseda Akademického senátu FF UK Ondřej Švec. Studenti i veřejnost se mohli v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách účastnit přednášek a diskusí o důležitosti humanitních a sociálněvědních oborů a o jejich nynějším podfinancování. Program se konal mimo jiné na filozofické fakultě a fakultě humanitních studií. Přednášky na FF navštívily stovky lidí, řekla Poncarová. Do protestu se v Praze na UK podle informací na webu zapojily také fakulty evangelická, právnická a pedagogická.

Vysokoškolský odborový svaz vyhlásil podle předsedy Petra Baierla na dnešek symbolickou stávkovou pohotovost. Výstražná stávka byla podle akademika Františka Kratochvíla v plánu na FF Univerzity Palackého v Olomouci, které se účastnili i akademici z Ostravy a Brna. Protesty za vyšší mzdy zejména na filozofických fakultách se dnes podle organizátorů konaly v devíti městech. V pondělí organizátoři odhadovali, že se zapojí stovky vyučujících a studujících.

Cílem protestu je, podpořit požadavky rektorů sdružených v České konferenci rektorů a Asociace děkanů FF. Rektoři požadují navýšení peněz pro vysoké školy na úroveň průměru Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tedy zhruba o deset miliard korun ročně více než nyní. Podle asociace by měly podfinancované fakulty letos dostat 1,4 miliardy korun, aby se situace stabilizovala.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) označil financování VŠ za dlouhodobě zanedbané. V pondělí avizoval, že se dnes neformálně setká s premiérem Petrem Fialou (ODS) kvůli navýšení rozpočtu VŠ na odměňování pedagogů. Podle dokumentu by se mohl rozpočet univerzit na odměňování pedagogů letos mimořádně navýšit zhruba o 901 milionů Kč.

Na vzdělávání na veřejných VŠ je letos podle MŠMT určeno 30,9 miliardy Kč, meziročně o 2,3 miliardy více. Další peníze podle mluvčí úřadu Anety Lednové plynou univerzitám z dotací na výzkum a vývoj.

Autoři: ,