Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Další ministr stopl lednové odměny. Nejvíce rozdal Lukl: 700 tisíc

Evropa

  7:00aktualizováno  9:34
PRAHA - Nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zastavil vyplacení všech odměn, které v lednu udělil jeho předchůdce Tomáš Podivínský. "Je třeba šetřit," vysvětlil statisícovou stopku. Zdaleka největší bonusy, které stihly na účty úředníků doputovat, padly v rezortu místního rozvoje. Exministr František Lukl se rozloučil prémiemi ve výši téměř 700 tisíc.

Zeman přijal Rusnokovu vládu k poslední večeři na zámku v Lánech foto: ČTK

Ministr Brabec postupoval stejně jako jeho vládní kolega Marcel Chládek (ČSSD) z ministerstva školství (VÍCE ČTĚTE ZDE). Oba dva stopli vyplacení lednových odměn, které úředníkům rozdali jejich předchůdci.

Jak serveru Lidovky.cz řekl Brabec, odměny se na životním prostředí vyplácely vždy čtvrtletně, k lednovým bonusům tak neviděl důvod. "Považoval jsem to za nestandardní a navíc výkonnost jednotlivých lidí bych už chtěl posuzovat s novými náměstky a podle jiných kritérií," vysvětlil ministr.  

PSALI JSME:

Jeho předchůdce Tomáš Podivínský rozdělil celkem přes 300 tisíc. "Jednalo se o částky v řádech desetitisíců korun," upřesnil Brabec.

Štědrý Toman

Jak server Lidovky.cz upozornil ve čtvrtek, exministr zemědělství Miroslav Toman poslal k lednovému platu jednomu ze svých podřízených na účet bonus 250 tisíc korun. Čím si rekordní částku dotyčný zasloužil, neupřesnil. Telefon nebral a na zaslanou sms nereagoval.

Dana Večeřová, která působila jako Tomanova mluvčí na ministerstvu, ve čtvrtek večer serveru Lidovky.cz napsala, že Toman má možná již jiné číslo, ale je momentálně na dovolené, proto od něj reakci získat nemůže. (VÍCE ČTĚTE ZDE

Exministr František Lukl

Zdaleka nejvyšší sumu vyplatil před svým odchodem bývalý ministr pro místní rozvoj František Lukl. "V lednu 2014 rozdělil odměny v celkové výši 672 tisíc korun," řekl mluvčí rezortu Marek Ženkl.

Lukl si ale za prémiemi stojí. Dostali je prý zejména ti, kteří se zapojili do přípravy Dohody o partnerství. "Jde o zásadní dokument, na základě kterého bude probíhat čerpání evropských fondů v letech 2014-2020," zdůvodnil Lukl.

Navíc zdůraznil, že velká část vyplacených peněz šla ze zdrojů EU v rámci technické pomoci. A peníze z EU on do kategorie "veřejné" neřadí. "Nejvyšší udělená odměna byla ve výši 30 tisíc pro náměstky, vrchní ředitelé dostali 20 tisíc, ředitelé 10 tisíc a referenti 5 tisíc korun," upřesnil pro Lidovky.cz bývalý ministr.

Lednové bonusy jsou však jen závěrečnou tečkou za odměňováním úředníků Rusnokovy vlády. Je třeba k nim přičíst odměny loňské včetně vánočních prémií, jejichž kompletní přehled nabídl server Lidovky.cz v minulých dnech. (VÍCE ČTĚTE ZDE

Lednové odměny na ministerstvech
MinisterstvoMinistrVyplaceno celkemNejvyšší udělená odměna
MŽPTomáš Podivínský310 000?
MZeMiroslav Toman250 000250 000
MDZdeněk Žák128 000?
MFJan Fischer--
MKJiří Balvín--
MOVlastimil Picek280 000?
MPSVFrantišek Koníček120 000?
MMRFrantišek Lukl672 00030 000
MPOJiří Cieńciała--
MSprMarie Benešová--
MŠMTDalibor Štys315 000*200 000
MVMartin Pecina120 000?
MZdrMartin Holcát370 000?
MZVJan Kohout--

* Původní informace zněla, že exministr Štys rozdal na odchodu 2,6 milionu korun. Rezort ale později upřesnil, že šlo o prosincové odměny. V lednu rozdělil 315 tisíc. Více o odměnách v roce 2013 čtěte ZDE.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.