Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stěhuje se pavouk do cizích sítí?

Česko

Může se pavouk nastěhovat i do cizí opuštěné pavučiny? Otázku poslala čtenářka Jana Mašláková z Banské Bystrice.

Odpovídá entomolog profesor Jan Žďárek z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR: Pavouk nikdy neobsadí starou nepoužívanou síť, protože vlákna, ze kterých je pavučina utkána, ztrácejí lepkavost a přestávají plnit svoji funkci. Pavouk dokonce opustí i vlastní síť už druhý den a staví si novou. Samozřejmě když do ní nechytne žádnou kořist.

Existují ale také pavouci, kteří předstírají, že jsou chycená kořist, a snaží se vylákat majitele sítě z úkrytu. Když se jim to podaří, pustí se s ním do křížku, a pokud ho přemůžou, stává se jejich obětí. Jiní pavouci zase vyrábějí malou síť, kterou vrhají na kořist.

Obecně lze říct, že kruhovité sítě jsou utkány z paprsků stýkajících se ve středu a ze spirál z nelepkavých a lepkavých vláken, které udržují mezi paprsky rozestup. Některé druhy pavouků vytvářejí v síti pás matných vláken, který vidí i ptáci, takže nevletí do pavučiny a nezničí ji.

Sítě mohou být velmi pevné, například domorodci na Papuy Nové Guineji používají pavučiny dokonce k lovu ryb. Pavouk Nephila madagascariensis, jeden z nejběžnějších madagaskarských pavouků, rozvěšuje sítě i ve značně rozlehlých prostorách. Není výjimkou, že visí na dlouhém vlákně napjatém přes celé údolí nad řekou. Silná nosná „lana“ pavučiny dokážou zadržet v chůzi i člověka.

***

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz. Obálku označte Věda - záhady.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!