Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Štern na ministerstvu spravedlnosti skončil. Válková ho odvolala

Česko

  17:04aktualizováno  17:48
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala svého náměstka pro vězeňství a trestní politiku Pavla Šterna (nominovaného ČSSD). Na internetu to bez bližších podrobností uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Válková se přela se Šternem kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Štern podal kvůli postupu Válkové v této věci trestní oznámení.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková a její náměstek pro vězeňství, probaci a mediaci Pavel Štern (vpravo). foto: ČTK

„Je to v rozporu s koaličními dohodami,“ nesouhlasí s odvoláním ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Válková prý tento krok s nikým neprojednala a neměla k němu souhlas. Dienstbier považuje takové jednání za nekorektní, „ČSSD má mít náměstka na ministerstvu spravedlnosti a tím je pan Štern,“ dodal ministr.

Štern v minulých dnech odmítl Válkové dát podrobnější údaje k tendru na elektronické náramky pro domácí vězně a obrátil se kvůli tomu na protikorupční policii. Podle něj se Válková snažila získat o průběhu řízení informace, na které nemá nárok. Válková pak tendr zrušila. Odůvodnila to pochybnostmi o transparentnosti.

ČTĚTE VÍCE

Štern potvrdil, že vyrozumění o odvolání dostal. Řekl, že dostal nabídku na jiné zařazení v rámci ministerstva. Tu ale nevyužije. Odvolaný náměstek zatím neví, co bude dělat, chce ale veřejně bránit svoji pověst. Dodal také, že na problémy kolem tendru upozornil šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Válkové se zastal její klub ANO i šéf hnutí Andrej Babiš. "Pan Štern moji podporu nemá, měl to řešit jinak. Ten způsob je absurdní a nepřijatelný," řekl ještě před odvoláním náměstka. Za Šterna se zase postavil místopředseda klubu ČSSD Roman Váňa.

S Válkovou a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem nyní jedná premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten už dříve řekl, že opakované spory mezi ministryní a jejími podřízenými přinášejí vládě zbytečnou negativní publicitu.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...