Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Stihl ještě zaokrouhlit góly

Česko

České vystoupení - S českým týmem se rozloučila řada hráčů v čele s kanonýrem Kollerem

V reprezentaci pamatují převážně vítězství, český dres ale naposledy oblékli při trpkém neúspěchu. Po porážce s Tureckem zanikl na Euru závěrečný potlesk pro Jana Kollera, Tomáše Galáska a Jaromíra Blažka v moři zklamání.

ŽENEVA (od zpravodaje LN ve Švýcarsku) Představovali si, že si s fotbalovou reprezentací ještě užijí čtvrtfinále Eura. Již před turnajem avizované loučení trojice stálých členů národního týmu se nakonec vůbec neodvíjelo podle přání jeho aktérů. „To se nedá nic dělat,“ pokrčil rameny Jan Koller po nedělním vyřazení v základní skupině.

Rekordman v počtu vstřelených reprezentačních gólů ještě stihl na poslední chvíli zaokrouhlit svoje statistiky. Při 90. startu zaznamenal svoji 55. trefu. „Prožil jsem v národním týmu nádherné časy,“ projevil Koller snad jedinkrát sentimentalitu. Jako první šel po utkání zatleskat k sektoru českých fanoušků. „To na mě také trochu dolehl smutek,“ uznal dvoumetrový kanonýr. Při příštím srazu se jeho jméno v nominaci už neobjeví. „Klukům teď budu dál už jen držet palce,“ uculil se před novináři.

Kromě společné rozlučky musí Koller, záložník Tomáš Galásek a Čechův náhradník Jaromír Blažek řešit starosti v klubovém působišti. Jejich Norimberk totiž s jejich službami po sestupu z bundesligy už nepočítá. Kollera s Blažkem přitom láká k návratu domů údajně pražská Sparta.

Jankulovski se ještě nerozhodl Náměty k přemýšlení o další reprezentační perspektivě si s sebou na dovolenou odvezl Marek Jankulovski. Také jeden z trvalých článků české obrany před mistrovstvím naznačil, že možná půjde o jeho poslední reprezentační akci.

Při odchodu ze ženevského stadionu žádné rezolutní prohlášení z jeho úst nezaznělo. „Není pro to vhodná doba. Nechtěl bych říct nic v afektu. Chci všechno hodit za hlavu a pak se uvidí,“ vyhlásil hráč AC Milán.

Do věku Kollera a Galáska se dostane jedenatřicetiletý pilíř defenzivy až za čtyři roky. Kvalifikaci o MS 2010 by mohl zvládnout, i když ho v posledních sezonách limitují častá zranění. Kvůli nim se dostal do plného zatížení letos poprvé až při evropském šampionátu.

Stejně jako všichni ostatní se vyrovnával s vyřazením velmi obtížně. „Pocity mám dvojsečné. Na jedné straně teď cítím obrovské zklamání, ale chuť reprezentovat tam pořád také je,“ dal Jankulovski najevo, že se může přiklonit k jakékoliv možnosti. Ať už se rozhodne jakkoliv, je jisté, že reprezentaci čeká omlazovací kúra.

***

Nejlepší střelci v reprezentaci

109 – Alí Daeí (Írán)

84 – Ferenc Puskás

(Maďarsko/Španělsko)

77 – Pelé (Brazílie)

75 – Sándor Kocsis (Maďarsko)

a Bašar Abdalláh (Kuvajt)

69 – Husam Hasan

(Egypt, 1985–2006),

68 – Gerd Müller (NSR),

a Stern John

(Trinidad a Tobago,

67 – Madžíd Abdalláh

(Saúdská Arábie)

65 – Kiatisuk Senamuang

(Thajsko)

55 – Jan KOLLER

35 – Antonín PUČ

31 – Zdeněk NEHODA

a Milan BAROŠ

29 – Oldřich NEJEDLÝ

a Pavel KUKA

28 – Josef SILNÝ

27 – Vladimír ŠMICER

Autor: