Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

ANO schválilo kandidátku pro volby do europarlamentu, vede ji Dostálová

Česko

  12:28aktualizováno  13:19
Hnutí ANO schválilo kandidátku pro volby do Evropského parlamentu. Vede ji exministryně pro místní rozvoj a nyní místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová. Druhé místo obsadil poslanec Jaroslav Bžoch, na třetím místě je dosavadní europoslanec Ondřej Knotek. Oznámil to první místopředseda ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček.

„Děkuji za důvěru. Pozici lídra pro červnové evropské volby přijímám s pokorou. Je to pro mě především obrovský závazek a odpovědnost za vizi, kterou pro evropské volby přineseme. Jsem připravena dát nejen do kampaně, ale také do práce v Evropském parlamentu maximum. Budu ráda, když nás budete podporovat,“ uvedla Dostálová na sociální síti X.

Dostálová v čele kandidátky není překvapením. „Je horkou favoritkou,“ řekl už dříve Havlíček. A jako jedničku kandidátky ji dříve podpořil i předseda ANO Andrej Babiš.

Z nynějších europoslanců ANO se vedle Knotka dostane na čtvrté místo kandidátky Martin Hlaváček.

Kandidátka ANO pro eurovolby

1. Klára Dostálová
2. Jaroslav Bžoch
3. Ondřej Knotek
4. Martin Hlaváček
5. Jana Nagyová
6. Jaroslava Pokorná Jermanová
7. Ondřej Kovařík
8. Tomáš Kubín
9. Jaroslav Knot
10. Jitka Urbánková

Kandidátku schvalovaly špičky hnutí per rollam. Páté místo kandidátky bude patřit Janě Nagyové, která byla ve středu soudem spolu s šéfem hnutí Andrejem Babišem osvobozena v dotační kauze Čapí hnízdo.

Po Nagyové bude na kandidátce na šestém místě následovat poslankyně a bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Sedmé místo obsadí dosavadní europoslanec Ondřej Kovařík, osmičku kandidátů uzavře českobudějovický zastupitel Tomáš Kubín.

Hnutí ANO bude v Evropském parlamentu obhajovat šest mandátů. „Určitě chceme obhájit šest mandátů. Já doufám, že se naše hnutí zmobilizuje, jsem optimista,“ prohlásil už dříve Babiš. Řekl, že doufá, že v europarlamentu nebudou po volbách sedět „promigrantští a zelení fanatici“.

Máme největší energetickou inflaci mezi zeměmi OECD, kritizuje Havlíček

ANO se také vyjádřilo k vývoji inflace, která meziročně v lednu zpomalila na 2,3 procenta, což premiér Petr Fiala označil za konec zdražování i nejistoty ohledně budoucnosti. „Chválil se za něco, na čem nemá žádnou zásluhu,“ prohlásila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

„Máme největší energetickou inflaci mezi zeměmi OECD,“ kritizuje předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček. „Kdyby za každou lež vyrostl premiérovi jeden chlup, vypadal by jako yetti,“ vtipkoval Havlíček.

Stojí si za tím, že je třeba udělat „defializaci“ společnosti, o čemž mluvil o víkendu na volebním sněmu ANO. Podle Schillerové je Fiala finančně negramotný, nekompetentní člověk.

„Spotřebitelské ceny v lednu výrazně oslabily svůj meziroční růst na 2,3 procenta, což je nejnižší hodnota od března 2021. Tento vývoj byl ovlivněn především cenami bydlení a potravin a rovněž vyšší srovnávací základnou v loňském roce,“ uvedla ve čtvrtek Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Zákaz HHC problém neřeší, říká ANO

Dočasný zákaz psychoaktivních látek HHC, HHC-O a THCP, který ve středu schválila vláda, podle ANO celkový problém nevyřeší, objeví se další syntetické látky s podobnými deriváty. Řekl stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan. Opoziční hnutí ale podle něj krok i tak podporuje, nicméně očekává, že kabinet získaný čas využije ke komplexnímu řešení problému.

„Celkový problém to nevyřeší, zákaz bude znamenat jediné. Je to syntetický kanabinoid, v budoucnu se budou objevovat další syntetické látky s podobnými deriváty v podobě koláčků, bonbonů nebo čehokoli jiného,“ uvedl Farhan.

Zákaz bude platit od 1. března. Rozhodnutí musí ještě notifikovat Evropská komise, což bude trvat deset až 20 dní. Zákaz skončí 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách. Vláda se k dočasnému zákazu HHC rozhodla, protože v posledních týdnech nemocnice hlásily častější intoxikace dětí a mladistvých.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!