Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fialova vláda ničí českou ekonomiku, stávkovat by měli všichni, řekl Babiš

Česko

  15:08
Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše současná vláda Petra Fialy ničí českou ekonomiku, a tudíž by se do plánované pondělní stávky měli zapojit všichni pracující. Bývalý premiér to prohlásil po čtvrtečním jednání stínové vlády v Jihlavě. Politici ANO se zabývali cenami a zdražování energií i chystanou stávkou.

Čtvrteční výjezdní pracovní zasedání stínové vlády hnutí ANO v Dělnickém domě hostila Jihlava. Dorazily klíčové postavy hnutí včetně Andreje Babiše, Karla Havlíčka či Aleny Schillerové. Na Vysočině jednali s regionálními politiky, v plánu mají i setkání s veřejností.

Po jednání Andrej Babiš zmínil na tiskové konferenci i to, že cena elektřiny šla za poslední roky neskutečně nahoru. „Ať si každý najde, kolik platil za elektřinu v roce 2016 nebo 2017 a kolik platí dnes,“ uvedl.

Pustil se také do kritiky práce předsedy vlády Petra Fialy. „Pan premiér místo toho, aby jednal se zástupci a odboráři, tak je sprostě uráží. Uráží všechny poctivé zaměstnance, živnostníky a podnikatele,“ prohlásil Babiš.

Podle něj není Fiala schopný pochopit, co se v republice momentálně děje. „Proto my jednoznačně podporujeme tenhle (pondělní - pozn. red.) protest,“ konstatoval Babiš. Jak ovšem upozornil, jeho hnutí se stávky aktivně nezúčastní.

Současnou energetickou situaci zhodnotil i místopředseda ANO a premiér stínové vlády Karel Havlíček. Podle jeho slov pokračuje vládní tažení za vyšší ceny energií.

„Vzpomínáte si na prosinec 2022, kdy vláda s velkou pompou schválila speciální program pro teplárny za 17 miliard? Ten měl zabezpečit kompenzaci pro dálkové vytápění na rok 2022 a 2023. Jenže v říjnu najednou řekla, že nedá nic. Totální podraz,“ pravil.

Podle něj z toho vyplývá, že pro 1,7 milionu domácností se cena za odebírané teplo zvýší. „Je třeba říct, že důvodem toho není jen to, že vláda odmítla vyplatit už schválenou kompenzaci, ale rovněž to, že se zvyšují regulované poplatky za plyn,“ řekl.

„Naše země se západním sousedům vzdaluje“

Za mimořádně špatnou zprávu označila předsedkyně poslaneckého klubu ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová podpis daňového balíčku prezidentem Petrem Pavlem.

„Naše země se západním sousedům přestala přibližovat, naopak se jim rok od roku vzdaluje. Považujeme za velkou chybu, že prezident dal zelenou cestě zvyšování daní a škrcení ekonomiky,“ uvedla.

Přesto našla na Pavlových slovech, kterými podpis balíčku zdůvodnil, něco pozitivního. „Alespoň trochu naděje nám ve vyjádření pana prezidenta přineslo jeho pověstné ale. Tím má tentokrát být, že dohlédne, aby byl rozpočet na příští rok proinvestiční a aby nezapomněl na balíčkem ohrožené skupiny.“

Zmiňovaný prezidentův komentář k rozpočtu podle Schillerové hnutí ANO vnímá jako jasnou zprávu, že mají velkou šanci projít některé jeho pozměňovací návrhy. „Za předpokladu, že pan prezident svoje slovo dodrží a vládě bude záležet na tom, aby její rozpočet prezident podepsal,“ oznámila.

Konkrétně pak zmínila Kraj Vysočina, ale i Moravskoslezský, Ústecký a Jihočeský za regiony, které by nezřízené zdražení elektrické energie pocítil v oblasti průmyslu a zaměstnanosti mimořádně bolestivě. „Nepochybuji, že jejich zástupci budou společně s námi bedlivě sledovat, jakým způsobem se příští týden vláda a následně i prezident Petr Pavel k této hozené rukavici postaví,“ dodala Alena Schillerová.

„Rušení úřednických míst je jen blafování“

Stínová ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová pak označila vládou avizované rušení úřednických míst za „jasně doložitelné blafování“.

„Vláda ve své důvodové zprávě říká, že zruší 2649 míst, z toho 1808 míst je na Ministerstvu práce a sociálních věcí, z nichž 1534 je na Úřadu práce. Tito lidé ale samozřejmě nikam neodejdou. Přejdou pod Českou poštu, protože ta neeviduje počet úředníků. Když tyto pozice odečtu, zbude mi nějakých 841 míst. A když si vezmete počet kapitol, které máme ve státním rozpočtu, tak je to přibližně 10 míst na jednu kapitolu. Takže žádné rušení se nekoná a konat nebude. Je to jen přelévání úředníků,“ prohlásila.

Znovu také kritizovala podle ní nedostatečné čerpání evropských fondů. „Prakticky nečerpáme něco přes 96 miliard. Vláda je neumí využít,“ řekla Dostálová.

Nejvýraznější politici ODS z Vysočiny jihlavské aktivity stínové vlády nekomentovali. Předseda Senátu Miloš Vystrčil je na služební cestě s podnikatelskou delegací v Rumunsku, krajská šéfka a poslankyně Eva Decroix je nemocná a výstupy hnutí ANO nesledovala. „Omlouvám se, stínovou vládu nebudu komentovat, stejně tak nekomentuji, když někam vyjíždí vláda,“ reagovala Eva Decroix.

Výstupy hnutí ANO nechtěl komentovat ani krajský předseda lidovců Pavel Janoušek. „Mám zrovna úřední hodiny, sedím v kanceláři, nemám čas všechno sledovat,“ vyjádřil se starosta obce Oslavice u Velkého Meziříčí.

„Chybou bylo zrušení superhrubé mzdy“

Novoměstský starosta Michal Šmarda, který je předsedou Sociální demokracie, jež se po minulých volbách ocitla mimo Poslaneckou sněmovnu, si rýpl do spojenectví ANO a ODS při zrušení superhrubé mzdy v minulém období.

„Předvolební šílenství ANO a ODS udělalo takový zásah do veřejných rozpočtů, že to nemá obdoby. Schválený konsolidační balíček jenom škrtá a zvyšuje daně, přitom největší problém neřeší,“ reagoval Michal Šmarda.

„Česká republika se dál propadá a je jedinou zemí EU, která se nevrátila na předcovidovou úroveň. To je právě z důvodu těchto chyb, které udělalo ANO společně s ODS a to, že ODS v těch chybách pokračuje se svými koaličními partnery,“ dodal.

Příkladem podpory státu podle něj může být Německo. „To se příští rok chystá masivně podpořit snížení cen energií pro podniky, zatímco Česko nechává podniky i domácnosti na holičkách,“ zmínil. Sociální demokracie podle něj přišla už v červnu se svou verzí konsolidačního balíčku, kde navrhuje například zavedení progresivní daně z příjmu právnických osob.

Se stínovou vládou místní politici řešili i regionální témata. Ta se ovšem podle krajského předsedy ANO Martina Kukly prolínají s celostátní politikou. „Prioritou pro náš kraj je zdravotnictví, školství a doprava. Chystá se stávka, obyvatel se dotkne konsolidační balíček, zvyšování daní a energií. I o tom se budeme bavit,“ předesílal Kukla.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!