Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zámek Štiřín bude na prodej, o areál nemá zájem žádná státní instituce

Zámek Štiřín (15. února 2014) foto: ČTK

Prodeji státního zámku Štiřín v Kamenici u Prahy, který sloužil jako konferenční centrum a jehož součástí je rozsáhlý park s golfovým hřištěm, nestojí nic v cestě. O zámek neprojevila zájem žádná oslovená státní instituce. Poslancům z kontrolního výboru Sněmovny to ve čtvrtek řekla ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu.
  13:55

„Kolegové teď mohou dokončit nezbytné dokumenty pro přípravu výběrového řízení, což je rozhodnutí o předmětu výběrového řízení a rozhodnutí o minimální ceně,“ popsala Arajmu.

Rozhodnutí o předmětu prodeje ještě podepsáno není. Arajmu poslance ujistila, že požadovanou cenu bude směrovat k ceně výrazně vyšší, než kolik stanoví znalecké posudky. Dokončení administrativních prací na potřebných dokumentech odhadla řádově na týdny.

V areálu zámku se nachází kromě jiných také desítka pozemků evidovaných v katastru jako les, které by úřad v souladu se zákonem musel ponechat státu. U čtyř z nich ale katastrální úřad změnil jejich účel z lesa na trvalý travní porost. Podle ředitelky tím opravil chybu v katastru, protože jako les byly vedeny chybně.

Poslancům ukázala fotografie, z nichž vyplývalo, že jde například o golfové hřiště. Čtyři další lesní pozemky převezmou Lesy ČR a u jednoho dalo ministerstvo zemědělství souhlas s jeho prodejem. Podle ředitelky jde rovněž o součást golfového hřiště. Bude se tak prodávat v aukci spolu s nabízeným areálem.

Informovala poslance také o tom, že úřad udržuje zámek i areál. „V žádném případě nedochází k nějakému znehodnocení státního majetku, byť je pro nás nepotřebný,“ poznamenala. S poslanci se dohodla, že budou moci areál před prodejem navštívit.

Místopředsedkyně kontrolního výboru Hana Naiclerová (STAN) členům výboru řekla, že obdržela dopis od bývalého dlouholetého ředitele zámku Václava Hrubého.

V něm Hrubý žádá výbor o vyvolání kontroly ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu, která by měla prověřit hospodaření bývalé příspěvkové organizace Štiřín od roku 2020 do roku 2023.

Žádá také poslance, aby podali podnět policii kvůli podezření, zda někdo neporušil povinnost nakládat se svěřeným majetkem s péčí řádného hospodáře. Poslanci se rozhodli, že dopisem se budou zabývat až na dalším jednání výboru.

Autoři: ,