Neděle 9. června 2024, svátek má Stanislava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Štít bude neúčinný, tvrdí studie

Česko

Zprávu sestavil tým nezávislých expertů z Ruska a USA, její závěry však více vyhovují Kremlu

WASHINGTON/PRAHA Írán nepředstavuje bezprostřední hrozbu. Na vývoj raket schopných zasáhnout Evropu či Spojené státy nemá nutné vybavení. Kdyby mu ovšem pomohl někdo zvnějšku, například Severní Korea, situace by se dramaticky změnila. Tím spíš, že plánovaný americký protiraketový štít v Česku a v Polsku by dopadu raket nezabránil. Takové jsou alespoň výsledky studie sestavené nezávislým think-tankem EastWest Institute, na kterém se podíleli američtí a ruští odborníci.

Podle studie, na které dvanáct vojenských expertů a akademiků pracovalo celý jeden rok, by Írán mohl získat jadernou hlavici pro balistické střely v horizontu šesti až osmi let. Ještě zhruba deset až 15 let ale nebude schopen získat technologie pro výrobu raket středního doletu či mezikontinentálních balistických střel.

„Ohrožení Evropy raketami z Íránu tak není bezprostřední,“ uvádí se ve zprávě, která se tak více přiklání k ruskému názoru na možnost hrozby z této země.

Moskva, stejně jako včera zveřejněný dokument tvrdí, že protiraketový deštník navíc Evropu před raketami z Íránu neochrání. „Proti střelám, které by mohl Írán případně vyvinout, bude tento systém neúčinný,“ říká zpráva, ze které citoval americký deník The Washington Post. A důvodů vyjmenovává hned několik.

Zaprvé: radar prý nedokáže přesně identifikovat a odlišit jadernou hlavici od klamných cílů, kterými může být vybavena. Zadruhé: jestliže by Íránci vypálili více než dvě rakety, interceptory by je nedokázaly zlikvidovat. Na zneškodnění jedné hlavice je totiž potřeba pěti interceptorů a v Polsku by jich mělo být umístěno jen deset.

Tyto argumenty, na kterých je studie založena, však nejsou ničím objevným. I jeden ze zástupců americké Agentury pro protiraketovou obranu nedávno během své návštěvy Prahy prohlásil, že „když se vystřelí jeden interceptor, tak je šance na zneškodnění rakety 60procentní, když dva, tak 90 procentní, a aby byla stoprocentní, je potřeba vystřelit pět protiraket“. V případě Íránu se ale nepočítá s tím, že by byl v dohledné době schopen vystřelit více než jednu raketu.

Experti ale na základě svých argumentů uzavírají: „Pokračovat s budováním protiraketového štítu v České republice a v Polsku nemá smysl.“ A radí americké administrativě: „Barack Obama by měl celý projekt ještě zvážit.“ Předkládají tedy postoj, který je opět blízký Rusům. Přestavitelé Kremlu se již několikrát nechali slyšet, že by deštník vůbec neměl vzniknout.

***

„Pokračovat s budováním protiraketového štítu v Česku a v Polsku nemá smysl.“

Autor:

Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?
Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?

Výživné kaše GERBER Grain&Grow přináší to nejlepší ze světa obilovin. Potěší všechna malá bříška a především uspokojí potřeby děťátka v klíčovém...