Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Sto minut rychlokurzu Formana

Česko

Dokument Miloslava Šmídmajera má co nabídnout „formanofilům“ i laikům

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer už o Miloši Formanovi natočil dva dokumenty. Ten třetí vznikal pět let a neměl být dalším z řady bilančních pásem v duchu „život a dílo“. Ve střižně však Šmídmajer zjistil, že pro dnešní dvacátníky už znalost Amadea nebo Valmonta není zdaleka samozřejmostí, a pojal výsledek trochu „edukativněji“.

Snímek Miloš Forman: Co tě nezabije... tak našel ideální spojení osobněji laděného vzpomínání s rekapitulací faktů filmovému fanouškovi dávno známých. Tomu odpovídá i struktura, která se nezříká chronologického přístupu, ale v první řadě si jasně vymezuje tematické okruhy.

Tím základním je tu rodina. Film se klene od Formanovy vzpomínky na to, jak mu oba rodiče v dětství odvedlo gestapo, přes jeho trauma z opuštění vlastních dvojčat Petra a Matěje při emigraci, až po závěrečné souznění s nimi a užívání si rodičovských radostí s dalšími syny Andym a Jimem.

Paralely mezi životem a dílem Šmídmajer vypichuje nebo k nim Formana přímo vede. Výmluvné spojitosti mezi smrtí rodičů v koncentrácích a krutostí inkvizice v Goyových přízracích či mezi životem v komunistickém Československu a totalitou Přeletu nad kukaččím hnízdem nabízejí méně zkušenému divákovi další kontext, v jakém Formanovu tvorbu vnímat.

Film občas zbrzdí hluchá místa – většinou tehdy, když Formana na kameru chválí prázdnými frázemi někteří spolupracovníci a herci jako třeba Woody Harrelson. Na druhou stranu se tak na plátně objeví i velká jména, která snímku dodávají na „hvězdnosti“. S ní naopak kontrastují některé historky, jež hraničí s banalitou (močení v Truffautově autě), ale pomáhají udržet snímek v osobní rovině.

Ta je jednou z jeho hlavních deviz: nelze nepostřehnout, že Forman se se Šmídmajerem dobře zná a že ho nechává nahlédnout do svého soukromí. Coby rozený vypravěč si navíc vzpomínání většinou viditelně užívá.

Co tě nezabije... je výtečně odvedený portrét tvůrce, o kterém jsme zdánlivě věděli už téměř všechno. Snad se jednou dočkáme i autorem slíbené čtyřdílné televizní verze.

***

HODNOCENÍ LN ***** Miloš Forman: Co tě nezabije... ČR 2009 Režie: Miloslav Šmídmajer Kamera: Vlastimil Žán, Martin Kubala Vystupují: Miloš Forman a jeho rodina, Michael Douglas, Jean-Claude Carriere, Natalie Portman, Woody Harrelson a další Premiéra: 8. 10. 2009

Autor: