Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Stovky filmů teď získá Nova

Česko

Vlastník TV Nova, společnost CME, koupí filmového distributora Bontonfilm

PRAHA Poslední společnost bývalého mediálního impéria, filmový distributor a vlastník práv řádově několika stovek snímků Bontonfilm, bude prodána. Jejím novým majitelem se stane Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní TV Nova a na Slovensku TV Markíza.

CME za stoprocentní balík akcií dá investičnímu fondu Bancroft Private Equity a několika menším akcionářům v souhrnu podle svého vyjádření 192,5 milionu korun. Konečná cena je ale závislá i na dalších aspektech, jako je letošní zisk a objem hotovosti.

Převzetí společnosti, která mimo jiné distribuuje film exprezidenta Václava Havla Odcházení, se má uskutečnit během druhého čtvrtletí tohoto roku.

„Tato akvizice skvěle doplňuje naše vysílací projekty v Česku a na Slovensku. Umožní nám tak maximalizovat hodnotu naší vlastní filmotéky na obou trzích a navýšit výnosy,“ uvedl k dohodě prezident a výkonný ředitel CME Adrian Sarbu. CME bude navíc skrze Bontonfilm zastupovat v České republice velká hollywoodská studia jako 20th Century Fox, Paramount, Universal a DreamWorks,

Bontonfilm roce 2010 zatím podle neautorizovaných výsledků, které zveřejnila ČTK, vykázal příjmy 37 milionů dolarů, což představuje zhruba 646 milionů korun a jeho hospodářský výsledek činil před zahrnutím nákladů, daní a odpisů 2,6 milionu dolarů, tedy zhruba 45,4 milionu korun.

O prodeji Bontonfilmu se uvažuje už delší dobu. Naposledy v roce 2009.

Tehdy ale Zdeněk Kozák, ředitel Bontonu, prohlásil, že není vhodná doba. Odkazoval se na finanční krizi a obával se, že bude mít nepříznivý vliv na výši nabídnuté ceny.

Bontonfilm je poslední společností bývalého zábavního holdingu Bonton, která se prodává.

Jako první bylo prodáno Rádio Bonton, zaměřené na populární hudbu.

Následně se prodala i síť obchodů zaměřených na prodej hudebních i filmových nosičů nesoucí název Bontonland.

Do bývalé skupiny Bonton také patřily Ateliéry Bonton Zlín, knižní nakladatelství Albatros či hudební vydavatelství Supraphon.

Bonton původně vznikl jako hudební vydavatelství, které krátce po listopadové revoluci založili Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. Na vrcholu skupina dosahovala obratu 1,6 miliardy.

***

Bontonfilm mimo jiné distribuuje tyto filmy

České :

Odcházení

Pouta

Román pro muže

Kolja

Tankový prapor

Zahraniční :

Forrest Gump

Jurský park

Schindlerův seznam

Titanic

Tahle země není pro starý

Příjmy za rok 2010

646 milionů korun

Hospodářské výsledky

(bez nákladů, daní, odpisů

a amortizace)

45,4 milionu

Zdroj: Bontonfilm, čtk

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...