Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Zemanovci Zemana nepřežijí. Končí projekt zkrachovalé „prezidentské strany“

Česko

  11:01
Strana práv občanů-Zemanovci (SPOZ) ukončí svou činnost, sdělil její první místopředseda Marian Keremidský. Končí tak neúspěšný projekt „prezidentské strany“, kterou se pokusil útokem na parlamentní demokracii prosadit do vysoké politiky její čestný předseda, prezident Miloš Zeman. Tomu o půlnoci na čtvrtek vyprší druhý prezidentský mandát.

„Řešíme to, ale s velkou pravděpodobností budeme činnost strany ukončovat,“ řekl televizi CNN Prima News Keremidský. „Víceméně jsme z větší části ve shodě, že s koncem mandátu pana prezidenta skončíme i my,“ uvedl. Odmítl ale, že by Zeman měl na ukončení činnosti strany nějaký vliv. „Že by nám říkal, zda musíme ukončit činnost, to určitě ne,“ podotkl.

Odmítl, že by došlo ke sloučení s jinou levicovou stranou, například s ČSSD. To dříve svým výrokem naznačil i předseda sociálních demokratů Michal Šmarda, když SPOZ označil za stranu odpadlíků. Hovořil tak o nich z důvodu, že celou svoji činnost spojili s politikou Miloše Zemana, který nyní odchází do důchodu.

Keremidský řekl, že žádné jiné strany neměly o sloučení zájem. „Kdyby se někdo ozval, tak bychom to řešili, ale k tomuto rozhodnutí jsme se nedostali,“ dodal. Podle něj byl problémem mohly být i různé zákonné náležitosti při slučování stran.

Největší úspěchy zažila strana pod Zemanem

Strana vznikla z občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana v roce 2009. Ustavující sjezd se konal v březnu 2010, kdy byl předsedou zvolen Zeman. Strana je s prezidentem úzce spojena a v minulosti střídavě vkládala do svého názvu a opětovně z něj vypouštěla slovo Zemanovci.

Uskupení dosáhlo svého největšího úspěchu pod Zemanovým vedením. Ve sněmovních volbách v roce 2010 získalo 4,33 procenta. V roce 2013 strana dosáhla na 1,51 procenta, ve sněmovních volbách v roce 2017 oslovila 0,36 procenta voličů.

Zemanovi se tak nepovedlo dostat stranu na výsluní ani „znásilněním“ Ústavy, když po pádu vlády Petra Nečase jmenoval novou v čele s Jiřím Rusnokem a řadou Zemanovců, a to navzdory tomu, že neměla žádnou oporu ve Sněmovně. Vláda fungovala několik měsíců bez důvěry, než byla nucena se nakonec odporoučet.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...