Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Strážce hlídá zebru i školáky

Česko

BRNO V říjnu se chystá oslavit osmdesátiny, přesto o odpočinku ani nepřemýšlí. Místo toho včera ráno Stanislav Třešták pyšně navlékl reflexní vestu, do ruky přibral červený terčík a stal se vůbec prvním strážcem přechodů v Brně. Vydržet chce, co nejdéle to půjde.

„O nabídce jsem se dozvěděl v našem klubu seniorů. Přijali jsme ji s kamarádem hlavně proto, že máme rádi Vinohrady a někdo se musí starat o naše ratolesti,“ zdůvodnil vitální důchodce kroky, které ho vedly k zapojení projektu brněnské městské policie Strážce přechodů. Bezpečnost „své zebry“ nedaleko základní školy v Mutěnické ulici chce s kamarádem zajišťovat každý den bez nároku na finanční odměnu. Oba muže zodpovědnou funkcí pověřil odbor dopravy brněnského magistrátu - získali tak třeba pravomoc zastavovat vozidla na silnici.

Novinku ocenili procházející rodiče s dětmi. „Nápad se mi líbí. Syna každý den ráno doprovázím. Kdybych věděla, že tu pokaždé někdo bude hlídat přechod, možná bych ho pustila samotného,“ zmínila Blanka Vomelová, která první školní den vedla do školy čerstvého třeťáka.

Vinohradský strážce, který dvaačtyřicet let pracoval u železničního vojska, včera nešetřil úsměvy a vesele opětoval pozdravy dětí. „No vidíte, pane Třešťáku, jak to funguje,“ povzbuzoval muže strážník a správce projektu hlídaných přechodů Jaroslav Březina, poté co jeho svěřenec poněkolikáté suverénně vstoupil do vozovky a červeným terčíkem zastavil provoz, aby mohly děti bezpečně projít. Řidiči jeho pokyny se znatelným ú d i v e m ve tváři respektovali. Podobně bude Stanislav Třešťák vestu navlékat každý pracovní den od sedmi do osmi hodin ráno a v případě potřeby i v době, kdy vyučování končí žákům na prvním stupni.

„Myslím si, že určitě nastanou momenty, kdy moje přítomnost může být prospěšná,“ doplnil senior, který však zatím po Brně nemá mnoho kolegů. „Přihlásilo se nám asi sedm lidí včetně jednoho manželského páru. Některým z nich ještě chybí nezbytné proškolení ze zdravovědy nebo předpisů,“ vypočetl Březina. Mezi novými strážci jsou především senioři. Mnozí z přihlášených tak první školní den ve svém rajonu kvůli pobytům v lázních chyběli. U bezmála padesáti brněnských škol je zastoupili strážníci.

Projekt hlídaných přechodů se ujal v zahraničí, ale i v části tuzemských měst. Úspěch zaznamenal třeba v Mladé Boleslavi, kde funguje od května. Strážci tam dostávají 150 korun denně. V Brně může dobrovolníky zatím hřát jen dobrý pocit z přispění k bezpečnosti dětí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
Témata: Brno, Březina