Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Chci být v čele odborů, politické ambice nemám, vzkazuje Středula Fialovi

Předseda ČMKOS Josef Středula na tiskové konferenci odborových svazů působících ve veřejných službách a správě k platům ve veřejném sektoru. (2. listopadu 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Vláda by se měla snažit dosáhnout shody v rámci sociálního dialogu a začít pracovat ve prospěch České republiky. V reakci na nedělní vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula
  18:29aktualizováno  18:33

Fiala mimo jiné na sociální síti X uvedl, že odborovým vůdcům nejde o úspory a o důchody, ale o vlastní politické ambice. Středula uvedl, že jiné ambice než být v čele ČMKOS nemá.

Fiala své vyjádření zveřejnil den před odbory vyhlášenou stávkou a protesty proti krokům vlády. V pondělí se uskuteční také celodenní výstražná stávka některých základních, středních i mateřských škol.

Podle premiéra o politických ambicích odborových předáků leccos napovídají nedávná neúspěšná kandidatura na prezidenta a společné mítinky se zástupci opozice.

„Stát v čele ČMKOS. To jsou mé ambice. Žádné jiné politické ne, nic takového není,“ reagoval Středula, který chtěl letos kandidovat na prezidenta, ale před prvním kolem volby odstoupil. Skrze vicepremiéra Mariana Jurečku (KDU-ČSL) také Fialu v neděli požádal, aby se například v pondělí po skončení demonstrace uskutečnilo jednání. Odpověď nemá.

Fiala má v pondělí v 9:00 v plánu vyjádření pro média v Brně, následně společně s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) navštíví Soukromou střední školu zemědělskou v Pozďatíně na Vysočině a setká se zemědělci v družstvu Pooslaví Nová Ves v Jihomoravském kraji. Večer pak premiér a předseda ODS navštíví jihomoravský a olomoucký sněm strany, sdělil jeho mluvčí Václav Smolka.

Šéf školských odborů František Dobšík v České televizi také odmítl jakékoli politické ambice. „Nám jde o to, aby vzdělávání fungovalo, jak veřejné, regionální, tak vysoké. Pan premiér se naprosto mýlí a spíš tomu ubližuje,“ poznamenal.

„To, v jakém stavu je současná Česká republika, je v zásadě vina vlády. Nepomůže, když to bude házet na kohokoli jiného. Pomůže jediné, že začnou skutečně pracovat ve prospěch České republiky a budou řešit problémy tak, aby dosáhli shody v rámci sociálního dialogu,“ řekl Středula.

Pokud budou vládní představitelé pokračovat „v tomto typu arogance,“ mohou se podle odborového předáka dočkat pouze toho, že budou protesty pokračovat. „Jestli je to jejich cíl, prosím, ale ať nehledají zástupné problémy, protože jsou už směšní,“ dodal.

Autoři: ,