Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Střelba do zad jako sebeobrana?

Česko

Pobouření v Rakousku vyvolalo zastřelení 14letého zloděje * Napadl nás, brání se policisté

VÍDEŇ/PRAHA Jak mohli dva zkušení policisté střílet na neozbrojené mladíky? A ke všemu zezadu? Takové otázky si včera kladla rakouská média v souvislosti s případem, k němuž došlo v noci na středu v Kremsu (česky Kremži). Dvojice policistů tam postřelila dva mladíky, přičemž jeden z nich, čtrnáctiletý Florian, na místě zemřel.

Dvojice výrostků kradla v místním supermarketu, policisty na místo přivolal alarm. Jak později vypověděli, mladíci je napadli. Jenže rekonstrukce ukázala, že před policisty spíš utíkali. Čtrnáctiletého Floriana zasáhla kulka pod lopatku, jeho o dva roky staršího komplice pak do obou stehen. Mladík je ve vážném stavu v péči nemocnice v Kremsu.

Policie a státní zastupitelství se teď snaží přijít na to, jak se věci doopravdy seběhly. Média se včera obšírně věnovala variantě, podle níž prostě policisté selhali. Podle zákona totiž smějí použít zbraň jen v krajním případě – v sebeobraně, kdy všechny ostatní donucovací prostředky selžou; výstřel navíc musí předcházet hlasité ústní varování a mířit se musí tak, aby kulka nebyla smrtelná. Oba mladíci byli neozbrojení. Jeden z nich měl v rukou šroubovák a druhý hrábě.

„Technicky vzato byli ozbrojeni, ale zákon to za zbraně nepovažuje,“ podotkl Friedrich Kutschera ze státního zastupitelství v Kremsu. Zbývá vyřešit, jestli policisty napadli. Stejně nejasné, podotkl včera deník Kurier, je i to, jestli šlo o „krajní nouzi“, kdy policistům nezbylo než střílet.

Jako nejpravděpodobnější se jeví varianta, podle níž prostě policisté – navzdory výcviku a zkušenostem – zazmatkovali. V supermarketu byla tma a zloději o policistech nevěděli, protože alarm nespustil na místě, ale na policejní služebně. Zaskočení mladíci mohli jednat tak, že to ve tmě vypadalo jako útok.

V úvahu se zatím musí brát i varianta, podle níž bylo zlodějů víc. Jistý poblíž žijící svědek údajně vypověděl, že viděl tou dobou z parkoviště utíkat „další osoby“.

Před supermarketem se včera sešlo asi dvacet mladých lidí v čele s devatenáctiletým Kevinem, bratrem zastřeleného zloděje, a zapálili za mrtvého svíčky. „Florian byl kamarád,“ řekl novinářům jeden ze shromážděných mladíků. „Nechal se jen zblbnout starším klukem. To byl celý jeho problém.“ Nejde o ojedinělý případ Oba policisté – muž a žena – byli včera v péči psychologů, tudíž nebyli k dispozici vyšetřovatelům, aby rozšířili svou verzi událostí.

Ministerstvo vnitra se včera snažilo krotit emoce. „Teď jde o to vyšetřit, co přesně se stalo,“ citovaly agentury oficiální prohlášení šéfky rezortu Marie Fekterové.

Kauzy se však pohotově chopila opozice a zdůrazňovala, že nejde o první případ – jen v loňském roce přikročila policie ve spolkovém státě Dolní Rakousy během zásahu ke střelbě hned dvakrát, přestože se prý později prokázalo, že nemusela. „Jestli se potvrdí, že si dva zkušení policisté nedokázali poradit s mladíky ozbrojenými šroubovákem jinak než střelbou, měly by se z toho vyvodit přísné důsledky,“ ozval se Peter Pilz ze strany Zelených.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!