Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pachatele masakru policie už hledala před střelbou, ale v jiné budově

Česko

  17:57aktualizováno  18:31
Po pachateli masakru na Filozofické fakultě v Praze policie už pátrala ještě předtím, než se hrůzného činu v hlavní budově školy dopustil. Úřady totiž zjistily, že doma zabil svého otce, a vycházely z hypotézy, že se jel do Prahy sám zabít. Policisté ho šli hledat v budově, kde předpokládali, že bude mít přednášku. Střelec však zamířil do jiné.

Vražedná střelba v Praze

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vyplývá to z prohlášení policejního prezidenta Martina Vondráška, který vystoupil ve čtvrtek večer na společném brífinku s ministrem vnitra Vítem Rakušanem.

„Policie obdržela ve 12:45 hodin informaci, že 24 letý muž měl odjet z obce Hostouň do Prahy s tím, že si chce vzít život. V obci, ze které odjel, byl nalezen mrtvý muž, jednalo se o otce útočníka,“ řekl policejní prezident s tím, že se jednalo o dopředu promyšlený čin.

Vondrášek také zvýšil bilanci obětí na 15 s tím, že dalších 24 lidí je v péči lékařů. Podle posledních, dosud neoficiálních informací je mrtvých již 17. Šéf policie také řekl, že ztotožňování lidí, kteří přišli o život ještě nezačalo.

Střelec se podle něj inspiroval v zahraničí. „Doposud z informací, které máme, tak prominentního studenta hrůzným činem jinde na světě,“ řekl Vondrášek.

Vražedná střelba v Praze

Sledovat další díly na iDNES.tv

Policie podle Vondráška pracuje s verzí, že útočník byl člověk, po kterém vyhlásila pátrání právě v souvislosti s události na Kladensku. „Zjistili jsme, že měl mít ve 14 hodin přednášku. Právě proto jsme bezodkladně přijeli do Celetné ulice do objektu filozofické fakulty, kde jsme provedli evakuaci,“ uvedl šéf policie.

„Bylo to velmi rychlé“

„Česká republika podobný čin ještě nezažila. Tragédie je hluboká a bude mít mnoho dalších důsledků,“ řekl ministr Rakušan s tím, že zásah bude probíhat ještě několik hodin. „V této chvíli neexistuje žádná indície, že by tento čin měl nějakou spojitost s mezinárodním terorismem,“ řekl.

Rakušan také ocenil práci všech složek IZS. „Mějte pochopení, že nyní probíhají v budově stále práce. Zjišťuje se, zda v budově stále nejsou zabarikádování lidé či další zranění,“ uvedl dále ministr a upozornil na to, že na sociálních sítích se objevují nepravdivé informace.

Střelba v Praze

Policejní prezident doplnil, že mohlo dojít k sebevraždě. „Nicméně policisté měli použít zbraň. Pracuje se tedy s dvěma verzemi,“ řekl Vondrášek. Policie tak pracuje s verzí, že útočník mohl spáchat sebevraždu či jej zasáhla střela jednoho z policistů.

„Byli jsme tady v řádu minut. Bylo to velmi rychlé,“ pokračoval šéf policie na rychlost zásahu. Podle jeho slov byl útočník legálním držitelem zbraní. Doma jich podle policie měl celý arzenál. Podle Vondráška policie prověřuje i zařízení, které připomíná nástražný výbušný systém.

„Nevíme, že by měl komplice“

Policie podle jeho slov nemá v tuto chvíli žádnou indicii, že by zde hrozilo nějaké další nebezpečí. Nicméně vzhledem k tomu, že pachatel byl ozbrojen, nemůže vyloučit další riziko spojené s předměty, které mohly být zanechány v budově na Kladensku.

„Nemám informaci o tom, že byl zraněn nějaký policista,“ uvedl. Policie podle něj po útoku ověřovala také několik dalších oznámení o střelbě. „V současné době nevíme, že by měl komplice,“ doplnil Vondrášek.

Totožnost střelce zatím však policie nepotvrdila, utrpěl totiž devastující zranění. Ve 21:00 se také mimořádně sejde vláda.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...