Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stříbrný tým se už ztenčuje

Česko

Družstvo basketbalistek opouštějí první opory * Trenér Blažek zatím novou smlouvu nepodepsal

PRAHA Radost až do kuropění. Stříbrné medaile, to už je úspěch jako hrom. Dějištěm oslav historického úspěchu českého ženského basketbalu se stal karlovarský Grandhotel Pupp.

„Přijely jsme tam těsně po nedělní půlnoci, ale byla to prima zábava. Každá jsme si mohly vzít doprovod, se mnou byl manžel a tři kamarádi. Slavili jsme, jak se slaví - blbli jsme, radovali se a tancovali, bylo to bezvadné,“ přiblížila včera pro LN Michaela Ferančíková, která tým hodně podržela zejména ve vyřazovací části. „Samozřejmě jsme slavili až do rána, ale vzledem k té půlnoci to zase tak dlouho nebylo,“ usmála se.

Společnou radost hráček, realizačního týmu a dalších přítomných si užil i trenér Lubor Blažek. „Byla to fajn tečka za výborným turnajem. Až jsem ztratil pojem o čase. V jednu chvíli jsem se zeptal číšníka, jestli bych ho mohl požádat o nějakou večeři. On odpověděl, že klidně, ale přitom s úsměvem nadzvedl obočí, jestli vím, že je pět ráno,“ usmál se kouč.

Kde se vlastně vzal stříbrný úspěch, který nikdo nečekal a který v kratičké době pobláznil republiku basketbalovou horečkou?

„Všechny jsme věřily ve čtvrtfinále, některé z nás v koutku duše pomýšlely na semifinále, ale že budeme hrát finále, to nikdo,“ pravila zkušená Ivana Večeřová.

Trenér: Po boku Bobrovského jsem se hodně přiučil „Měl jsem na čem stavět,“ neskrývá Blažek, který převzal družstvo loni na podzim. Základ týmu tvořilo sedm hráček, které před pěti lety vybojovaly evropské zlato, k tomu se Jana Veselá s Evou Vítečkovou pyšní i titulem juniorských mistryň světa z roku 2001. Trenér kádr vhodně doplnil, hlavně se mu ale, i díky tomu, že šampionát získalo Česko, povedlo najít novou motivaci pro zkušené reprezentantky. A tuto možnost si nenechaly ujít jaVečeřová s Hanou Horákovou, které si loni vybraly reprezentační pauzu a družstvo obsadilo na ME deváté místo, tak Ferančíková, jež se vrátila po mateřských povinnostech. Kouč netají, že se snažil navázat na úspěšnou éru svého předchůdce Jana Bobrovského, který režíroval úspěchy reprezentace i brněnského klubu a jemuž byl po sedm let na reprezentační lavičce asistentem.

Na tento post rezignoval zkraje roku 2008 po sporech s tehdejším manažerem národního týmu Jiřím Hamzou, přesto tvrdí: „Po boku Bobrovského jsem se hodně přiučil.“

Ještě v epilogu šampionátu spatřily světlo světa zvěsti, že kromě Večeřové, která avizovala loučení s reprezentačním dresem už předem, mají podobné úmysly i další hráčky: kapitánka Hana Horáková, Michaela Ferančíková, Markéta Bednářová či Veronika Bortelová.

„Za sebe mohu říct, že je to pravda. Vrátila jsem se vlastně po čtyřech letech, tohle byla moje poslední reprezentační akce,“ potvrdila LN matka desetiměsíčního Matěje. „Doufám, že Matýsek mi odpustí, že jsem ho přes léto tahala po reprezentačních akcích, chceme další dítě a s mistrovstvím Evropy v příštím roce už nepočítám,“ dodala 32letá opora, nejstarší z postříbřeného týmu.

„O dalších, které by chtěly končit, nic nevím,“ řekl Lubor Blažek, jenž zatím nepodepsal s činovníky svazu smlouvu na další období.

***

POCHVALA Češky okouzlily i amerického kouče

* Velký dojem udělala na trenéra amerických basketbalistek práce jeho českého protějšku Lubora Blažka. Gena Auriemmu ohromil především styl hry českých basketbalistek, jež podle něj hrály se srdcem, vášní a velmi chytře.

„Bez debat šlo o nejlepší tým, se kterým jsme během celého turnaje hráli. Máme štěstí, že jsme titul získali,“ řekl americký trenér.

* Auriemma si pochvaloval i atmosféru v Karlových Varech.

„Naše vítězství je díky tomu, koho jsme museli porazit a kde jsme ho museli porazit, ještě víc zasloužené,“ uvedl. Američanky mají už osmý světový titul a zajistily si jím také účast na olympiádě v Londýně v roce 2012.

Autor: