Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strojařina v Praze má dlouholetou tradici

Česko

Fakulta strojní ČVUT v Praze je součástí nejstarší civilní technické univerzity v střední Evropě založené roku 1707. Strojírenství jako samostatný obor se zde začalo vyučovat v roce 1864, a proto je tento rok považován za rok vzniku strojní fakulty. Ženy zde mohly studovat od roku 1919. První absolventkou byla v roce 1925 Albína Aloyová z Loun.

V bakalářském studijním programu nabízí fakulta obory Dopravní a manipulační technika, Informační a automatizační technika, Technika životního prostředí, Tepelná a procesní technika, Výrobní technika, Aplikovaná mechanika pro bakaláře a Strojírenská technologie a management.

Fakulta se podílí na činnosti výzkumných center, spolupracuje s Akademií věd ČR, Inženýrskou akademií ČR, Asociací výzkumných organizací, Svazem průmyslu a dopravy, Svazem výrobců strojírenské techniky, s řadou velkých, středních i malých průmyslových firem jako například Siemens, Porsche, Škoda Auto, Hydrosystém Olomouc a řadou dalších.

Pracoviště fakulty strojní se nacházejí v Praze-Dejvicích, v historické budově na Karlově náměstí, v Horské ulici a na Julisce.

Vsoučasné době působí na fakultě na 14 ústavech a ve dvou výzkumných centrech 32 profesorů, 78 docentů, studuje zde více než 4000 tisíce mladých lidí. Kromě Prahy je možné strojní fakultu studovat i v Sezimově Ústí a od roku 2006 i v Chomutově.

Na fakultě strojní je možno studovat též v angličtině. Tato výuka je určena nejen zahraničním, ale i českým studentům. V rámci Univerzity třetího věku je na fakultě možné studovat ve třech kurzech: Informační a komunikační technologie v našem životě, Informačně gramotný občan a Člověk, technika a prostředí.

Děkanem Fakulty strojní ČVUT je Prof. Ing. František Hrdlička, Csc.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat