Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Nárazem do spadlého stromu byla poškozena kabina lokomotivy, čelní sklo a reflektor, to vše zhruba za čtvrt milionu korun. foto: Správa železnic

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od nedělního rána, kdy lokomotiva nákladního vlaku narazila do spadlého stromu. Na místě bylo poškozené trakční vedení. Podle Správy železnic bylo poškození fatální.
  12:21aktualizováno  6. prosince 7:25

Podle původních odhadů Správy železnic měl být provoz na trati v úseku mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy obnoven kolem pondělního poledne. Později správce železnice termín posunul na podvečer. Tak rychle ale trať opravena nebyla. Provoz mohl být obnoven až v noci na úterý.

Podle Správy železnic bylo poškozených stovky metrů trakčního vedení. „Oprava probíhala i v noci, trakční vedení je ale fatálně poškozené,“ uvedla v pondělí ráno mluvčí organizace Radka Pistoriusová.

„Rozsah poškození tam je větší, než jsme předpokládali bezprostředně po nehodě. Poškozeno je zhruba 700 metrů trakčního vedení a další související zařízení, která jsou nutná pro funkci trakčního vedení,“ oznámila po poledni druhá z mluvčích SŽ Nela Friebová. Škodu na infrastruktuře odhadla Správa železnic na milion korun.

Vlak narazil do stromu na trati v neděli před 09:00. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí, uvedl dříve mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Škodu na lokomotivě České dráhy odhadly na čtvrt milionu. Je poškozená kabina lokomotivy, rozbitá jsou čelní skla i reflektor. Dopravce přesnou výši škod upřesní až po podrobné prohlídce lokomotivy v depu.

Na Vysočině v neděli foukal vítr. Kvůli spadlým stromům měli hasiči od nedělního rána do večerních hodin čtyři desítky výjezdů, nejvíc stromů odstraňovali z komunikací na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. Na železnici byl v neděli přerušený provoz také mezi Humpolcem a Havlíčkovým Brodem a Dačicemi a Telčí. České dráhy o tom informovaly na facebooku. V těchto úsecích už vlaky jezdí.

Spadlý strom zkomplikoval v neděli po poledni dopravu také na železniční trati Pardubice - Havlíčkův Brod, konkrétně v úseku Ždírec nad Doubravou - Hlinsko v Čechách. Strojvedoucímu se podařilo bezpečně zastavit. Po dvou hodinách byl i zde provoz obnoven.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!