Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Strombác v čele Evropské unie

Česko

STŘEDOEVROPSKÉ OKNO

Když 1. ledna přebíral maďarský premiér předsednictví Evropské unie, vzpomněl jsem si na jednoho hrdinu z maďarských pověstí. V těch nejstarších, jejichž původ přisuzujeme Hunům a Avarům a které vyprávějí ještě o životě ve stepích, vystupuje člověk obdařený nadpřirozenou silou, jejž porodila Bílá kobyla, zřejmě symbol Země. Jeho jméno bylo FanyqvQ (čti: faňúvó), tedy Ten, který vytrhne stromy i s kořeny, česky by se dalo říct třeba Strombác. Bájný hrdina se během svých dobrodružství setká se svými staršími bratry Kamenodrtičem (KQmorzsoló) a Železohnětem (Vasgyúró). Utkají se s draky a jinými bytostmi, ale zosobnění prapředka v podobě skřeta Hétszünyq Kapanyányi Manyók (čti: hítsuňú kapaňáni maňók) se podaří zdolat jen Strombácovi, který následně pojí kaši ze skřetova břicha, sestoupí do podsvětí a setne bájného ptáka Noha. A hrdinským činům není ještě konec!

Bájný Syn Bílé kobyly patří v Maďarsku k oblíbeným legendárním postavám, s nimiž se rád ztotožní leckterý chlapec. V roce 1981 získala pověst navíc i formu kresleného filmu, který je pod názvem Fehérlófia k zhlédnutí i na YouTube). Bájný hrdina jako by z dáli uplynulých tisíciletí dále žil v srdcích potomků Hunů, Avarů a jiných nomádů a povzbuzoval je k velkým činům.

Strategie celoplošné hry Souvislost ambicí Strombáce s maďarským předsednictvím EU se tedy dá tušit. Pro jistotu připomeneme některé z nejnovějších úspěchů Strombácova aktuálního nástupce v domácí politice: například mimořádné zdanění velkých, většinou multinacionálních firem nebo zásadní přehodnocení role médií ve státě. Tyto dvě věci se dostaly na přetřes již i v mezinárodních zprávách. Mezi Dunajem a Tisou jsou ale každodenně cítit i další změny. Strana Fidesz slibuje, že to je jen začátek. Zdá se, že stejně jako v minulém období, i nyní se maďarský premiér snaží veškeré snahy dosavadních vlád přepsat lepšími, vlastními řešeními. Nyní však musí sehrát navíc i roli opozice, takže mu nezbývá, než aby uskutečnil svůj velký sen, totální proměnu a přepis Ústavy.

Staří a noví kritici vlády Viktora Orbána mluví o strategii celoplošného útoku. Odkazují tím i na to, že Orbán se kdysi nejen hrdě hlásil k fotbalovým tradicím, ale sám byl i aktivním fotbalistou a rád by přispěl také k radikální renesanci maďarského fotbalu: k tomu má přispět založení Fotbalové akademie Ference Puskáse či premiérovo hodinové televizní interview před zápasem reprezentantů.

Orbán proti trojhlavému drakovi krize Maďarský premiér to možná vidí tak, že od 1. ledna 2011 bude své velkorysé představy moci realizovat v rámci celé Evropy. Pár kritiků si ovšem právem vzpomene na to, že tomu dříve bylo i jinak. V době svého prvního premiérování se totiž Viktor Orbán proslavil variací na maďarské rčení Extra Hungariam non est vita (mimo Maďarsko není život), totiž slovy „Přežijeme i bez Evropy“. Po deseti letech se okolnosti změnily a kdysi mladí maďarští demokraté jsou dnes v čele této Evropy. A když už tam jsou, vzkazují: naším cílem je přemoci největšího draka, kterým je Krize - nejen hospodářská, ale také morální a politická. Mimo to mluví premiér o evropské aplikaci romské strategie a dunajské strategie - co to má přesně být, o tom zatím příliš konkrétních slov nepadlo.

Ale abychom se drželi úvodní pověsti. Pro občany visegrádského prostoru ještě uklidňující upozornění, že nejde o Legendu o bílém koni, podle níž praotec Arpád vyměnil Panonii za bílého koně s moravským Svatoplukem - to je zase jiný příběh z jiných staletí. Maďaři se ale bez bílých koní ve velkých momentech historie asi prostě neobejdou. Co se týče Evropy, o pohádkových úspěších maďarského předsednictví nelze pochybovat. Nezapomínejme na to, že jeden z nejmuzikálnějších národů světa bude nyní učit Evropu novým tanečkům. Nabízejí se otázky: například na jakou muziku vlastně má hrát Evropa fotbal? To vše se během následujícího půlroku teprve uvidí.

O autorovi| Autor přednáší filozofii na pražské University of New York ATTILA PATÓ vysokoškolský učitel a publicista

Autor: