Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Studenti „trénují“ soud na půdě

Česko

PRAHA Na pravém břehu Vltavy stojí od roku 1931 a za celou tu dobu nedoznala větší změny. Právnická fakulta Karlovy univerzity byla sice několikrát drobně rekonstruována, ale nikdy v ní nevznikly zcela nové učebny. Až teď. V srpnu letošního roku byla totiž zkolaudována rozsáhlá půdní vestavba, kam se pod klenutou střechu vměstnalo pět seminárních místností, tři prostory vybavené počítači a několik toalet.

Jak odsoudit svého spolužáka

Naprostou raritou nového prostoru je však zkušební soudní síň. Studenti si tu budou moci vyzkoušet všechny role. Jedni zasednou v roli soudce pod znakem České republiky za masivním pultem vedle svých přísedících. Druzí se budou kát na lavici obžalovaných, přičemž jejich spolužáci je budou hájit i žalovat. Připraven je tu i prostor pro takzvaného utajeného svědka, tedy svědka, který by si zahrával se životem, kdyby ho spatřili obžalovaní. V zadním rohu soudní síně má tak zřízenou malou kukaň, ze které svědčí a odkud celý proces sleduje, zatímco ostatní v místnosti ho přes zrcadlo nevidí.

„Síň bude sloužit při výuce k simulaci soudního procesu v občanském a trestním řízení, ale i při zvláštních typech řízení. Bude to jakási škola hrou,“ vysvětlil funkci nové soudní síně na půdě děkan fakulty Aleš Gerloch. Podle něj připraví studenti pod vedením učitele svůj vlastní případ, do kterého se posléze aktivně zapojí.

Dalším vylepšením soudní síně bude i webová kamera, díky níž uvidí celý soudní proces další studenti ve velkých posluchárnách v budově. Tím se vyřeší problém kapacity, protože samotná síň pojme jen 45 lidí, přičemž deset z nich se aktivně účastní soudního řízení.

Na první studenty soudní síň teprve čeká, protože pravidelné vyučování začalo budoucím právníkům teprve na začátku října. „Studenti o této nové místnosti už vědí a velice se na ni těší,“ říká proděkanka fakulty Věra Štangová.

Jedna z nejhezčích univerzitních půd v Česku je rozdělena do dvou částí, které spojuje skleněný průchod posazený přímo na vnitřní atrium školy. Kromě soudní síně je v nejvyšším podlaží několik takzvaných seminárních místností, tedy obyčejných učeben. Některé z nich jsou vybaveny plazmovými televizemi a digitálními projektory. V podkroví jsou skryty i poměrně velké počítačové učebny. Jsou tu i dveře s nápisem „půda“, tedy to, co z ní zbylo.

Zvenku žádná změna

Celá půdní vestavba probíhala za plného provozu fakulty od dubna 2003 do srpna letošního roku. Protože je budova fakulty na seznamu kulturních památek, musela dostavba školy probíhat ve shodě s požadavky památkářů. „Nesměl být nijak narušen vnější vzhled. Například spojovací chodby jsme museli vytvořit z drátového skla, z něhož je i dosavadní světlík,“ říká tajemník fakulty Tomáš Horáček. Škola za stavební práce zaplatila 44 milionů korun, přičemž další peníze vloží do zbývajícího technického vybavení interiérů.

Neoklasicistní budovu právnické fakulty na náměstí Curieových navrhl slavný architekt Jan Kotěra. Když už mu byl projekt po mnoha peripetiích a odkladech definitivně zadán, po měsíci zemřel. Jeho projekt nakonec uskutečnil v letech 1924 až 1931 jeho kolega Ladislav Machoň.

Dominantou vnitřních prostor fakulty je rozlehlé atrium, které prochází všemi patry budovy, z ochozů kolem něj vedou vchody do jednotlivých kanceláří a učeben. Atrium je prosvětlené díky dvojité skleněné střeše s ocelovou konstrukcí.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč