Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Studio Abbey Road je na prodej

Česko

Legendární londýnské studio proslavili Beatles * Dnes se ho chce zadlužený koncern EMI zbavit

LONDÝN Nejznámější londýnské nahrávací studio Abbey Road, které po celém světě proslavila skupina Beatles mimo jiné svým stejnojmenným albem, je na prodej.

Včera o tom informoval britský list Financial Times v článku nazvaném „Silver hammer to fall on Abbey Road“ čili s odkazem na jednu z písní, již Beatles nahráli právě na této prestižní adrese.

Nový vlastník by mohl za studio Abbey Road zaplatit více než deset milionů liber. Zatím není jasné, zda firma prodává spolu se studiem i značku Abbey Road. Právník specializující se na média, který si nepřál být jmenován, Financial Times řekl, že každý zájemce o studio bude rozhodně chtít i značku, protože ta má větší hodnotu než samotná budova.

Jisté je pouze jedno: slavný přechod před studiem součástí nabídky není.

Hudební vydavatelství EMI, které studio v londýnské čtvrti St. John's Wood vlastní, zprávy o prodeji i případné ceně nekomentovalo. List nicméně s odvoláním na pět osob obeznámených se situací napsal, že prodejem studia se snaží EMI snížit své astronomické dluhy ve výši 2,5 miliardy liber (téměř 75 miliard korun). Loni EMI vykázalo roční ztrátu před zdaněním 1,5 miliardy liber.

Zadlužené hudební vydavatelství, které podobně jako celý průmysl doplácí na klesající prodej hudebních nosičů, v roce 2007 převzala společnost soukromého kapitálu Terra Firma za 4,2 miliardy liber (skoro 126 miliard korun). Terra Firma potřebuje do června získat 120 milionů liber na splátku úvěru ve výši 3,3 miliardy liber u CitiGroup.

Nejznámější přechod na světě Gregoriánský dům z roku 1831 v ulici Abbey Road číslo 6 koupila téměř o sto let později za 100 tisíc liber společnost Gramophone Company, předchůdkyně dnešní EMI. Gramophone Company nechala dům upravit na první specializované nahrávací studio na světě.

Svou činnost studio zahájilo v listopadu 1931, když zde sir Edward Elgar s Londýnským symfonickým orchestrem nahrál svou patriotickou skladbu Land of Hope and Glory. Jednou z nesporných výhod studia je jeho velký prostor, díky němuž dokáže pojmout velká hudební tělesa. Toho v polovině dvacátého století hojně využíval slavný britský dirigent sir Malcolm Sargent, který shodou okolností nedaleko bydlel.

Nebyla to však klasická hudba, která by - mimochodem nijak zvlášť kvalitnímu - studiu získala světovou proslulost.

Slavným se Abbey Road stalo především díky ikonickému přebalu stejnojmenného alba Beatles, které zachycuje čtyři členy skupiny kráčející po přechodu na přilehlé vozovce. Paul McCartney jako jediný z liverpoolské čtveřice na snímku kráčí bos a s cigaretou v ruce. V roce 1969, kdy legendární fotografie vznikla, kolovaly fámy, že mrtvého McCartneye na snímku nahradil dvojník. Je přitom ironií osudu, že McCartney spolu s Ringem Starem jsou dnes jedinými žijícími členy skupiny.

Studio nicméně figurovalo u řady dalších klíčových momentů historie britského rock'n'rollu. Bylo to právě Studio Two v Abbey Road, kde v roce 1958 nahrál Cliff Richard se svou kapelou The Drifters (později přejmenovanou na The Shadow) singl Move It, který se stal prvním rock'n'rollovým singlem nejen v Británii, ale i v celé Evropě. V šedesátých letech zde Beatles vytvořili drtivou většinu svých alb. V sedmdesátých letech se v Abbey Road zrodilo jedno z nejprodávanějších LP všech dob - Dark Side of the Moon od skupiny Pink Floyd.

V Abbey Road však nahrávali i další slavní hudebníci a skupiny jako Glen Miller, Alanis Morissette, Michael Jackson, Duran Duran, Blur, Oasis, Iron Maiden, Radiohead, Red Hot Chili Peppers, U2 a další.

Abbey Road si oblíbili i tvůrci filmové hudby. V posledních letech zde vznikla například hudba k filmové sérii o Harrym Potterovi nebo k trilogii Pán prstenů.

***

Nahrávací ikona britské hudby je na prodej Prodej budovy světoznámého studia v londýnské ulici Abbey Road, vytvořeného v roce 1931, je součástí snahy společnosti veřejného kapitálu Terra Firma restrukturalizovat dluhy hudebního vydavatelství EMI, které převzala v roce 2007 za 4,2 miliardy liber. Prodej studia, v němž nahrávali své desky The Beatles, by měl vynést více než 10 milionů liber.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč