Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Studio otevírá třetí rozměr

Česko

OSTRAVA Nová 3D učebna vybavená jako moderní grafické studio začala sloužit Ostravské univerzitě. Technologie za zhruba 1,7 milionu korun umožňuje vytvářet mimo jiné vlastní trojrozměrné světy.

Učebnu v budově přírodovědecké fakulty mohou přitom využívat nejen studenti a učitelé, ale také odborná i laická veřejnost. Slouží také komerčním účelům – pro tvorbu reklam a vizualizací. „S komerčními odběrateli tvoříme například vizualizace dopadů výstavby na životní prostředí,“ dodal odborný asistent David Bražina z katedry informatiky. Trojrozměrné vizualizace mohou přiblížit například vzácné muzejní exponáty, jež nelze vystavit. Studenti v učebně třeba také tvoří animované vzdělávací projekce pro dětské návštěvníky ostravské hvězdárny.

Díky penězům z Fondu rozvoje vysokých škol mohla univerzita vybavit učebnu displeji, které umožňují plastický vjem zobrazované scény, aniž si člověk musí nasadit 3D brýle. Součástí učebny jsou také projektory pro 3D projekci či optická rukavice, pomocí níž lze prsty virtuálně ovládat 3D prostor.

Zajímavé možnosti přináší technologie EON Studio, která pracuje na principu známém z počítačových her. Umožňuje pohyb ve vytvořeném 3D světě, v němž interaktivně mění vlastnosti a polohu zobrazovaných objektů v reálném čase.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: