Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Sudová bronz neslavila

Česko

Na MS v Japonsku českou akrobatku soužilo koleno, nicméně pro medaili si dojela

INAWAŠIRO Přestože Nikola Sudová toužila po zlatu, i bronzovou medaili z mistrovství světa v jízdě v boulích v Inawaširu bere jako velký úspěch.

„Ještě přece nekončím,“ naznačila v telefonickém rozhovoru šestadvacetiletá akrobatická lyžařka, že o titul z velké soutěže může usilovat ještě několikrát.

Po stříbru z finské Ruky, které získala před čtyřmi lety, v sobotu druhou medaili vybojovala v náročných podmínkách, přestože obtížné kopce už zná z předchozích závodů Světového poháru.

„Jenže tady byl tři dny rozbředlý sníh, do toho pršelo, trať hluboká a mokrá. A pak to zmrzlo, takže kvalifikace se jela na ledu,“ popisovala Sudová.

Organizátoři připravili trať na svahu, v jehož okolí se zelenala tráva. „Nahrnuli to, odkud mohli,“ poznamenala lyžařka.

Ve finále se ale opět jelo na mokré a rozbředlé trati. „Byl to hodně těžký sníh, ale pocity z toho mám dobré, zajela jsem, co jsem mohla. Musím být za medaili moc ráda,“ řekla Sudová.

Dvojitá helikoptéra v záloze Skákala svou oblíbenou kombinaci helikoptéry s pozicí a salto vzad s krosem. Už několik let předvádí tyto skoky, které stále na světovou špičku stačí. „Ale nikdo neví, co bude příští rok,“ upozornila Sudová, že stále má v záloze dvojitou helikoptéru, kterou letos nacvičovaly i některé její soupeřky.

„Rozhodně ji nehážu do žita, když ji neskáču. Pilujeme,“ podotkla lyžařka.

„Ale během sezony už to není tak důležité, skoky se nedají tolik natrénovat. Blíží se konec a už se neriskuje,“ vysvětlila.

Sudová potvrdila, že chce hlavně bojovat o konečné třetí místo ve Světovém poháru.

To ale nejspíš udrží mistryně světa Aiko Uemuraová, která o víkendu kralovala v obou závodech. „Je rozjetá jako šinkanzen,“ usmála se česká boulařka na adresu třetí ženy v průběžném pořadí SP. „Já udělám maximum, abych to třetí místo získala,“ řekla. I proto nehodlá bronz z MS moc slavit.

I vzhledem k tomu, že jí pobolívá koleno, které si poranila při Světovém poháru na olympijských tratích v Kanadě, nedělní neolympijský paralelní závod brala už trochu s rezervou. Kvůli náročné sezoně si nestihla dojít na vyšetření, ale věří, že bolavý kloub je pouze unavený: „Bylo by zbytečné se zranit před olympijskou sezonou.“ Konečná ve čtvrtfinále V paralelním slalomu vypadla Sudová již ve čtvrtfinále, když těsně podlehla vedoucí závodnici SP Američance Hannah Kearneyové. Kvůli pomalejší jízdě ztratila na soupeřku tři body, které rozhodly o konečném skóre 16:19.

Stejně jako v sobotu závod ovlivnila vysoká teplota okolo šesti stupňů nad nulou, která proměnila navezený sníh v měkkou břečku.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...