Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Sudová sen o medaili nevzdala

Česko

VANCOUVER/PRAHA Přesně před měsícem se jí málem rozplynul olympijský sen. Boulařka Nikola Sudová si při tréninku v americkém Deer Valley přetrhla křížový vaz v levém koleni. Krutá diagnóza podle prvních odhadů znamenala konec myšlenek na účast ve Vancouveru. Věčně usměvavá akrobatická lyžařka se však přece jen zítra nad ránem na start postaví. Pomohla jí ortéza a o medaili sní dál. I když středeční první trénink byl hodně problematický. Sudová odjela jen tři z plánovaných čtyř jízd na tvrdé, zledovatělé trati.

„První jízda byla dobrá, ale ve druhé jí začala ortéza sjíždět, takže jsme museli trénink zastavit a upravit ji,“ řekl trenér Radek Herot ČTK. Příčinou potíží byla velikost ortézy. V době její výroby byl totiž otok kolena Sudové větší než nyní. Středisko v Cypress Mountain, kde se akrobatické soutěže konají, navíc sužuje nedostatek sněhu. Ten navezený je navíc tvrdý a zledovatělý.

„Zatím to jde, dá se v tom jezdit, ale úplně bez bolesti to není. Ledový kopec dává strašné rány,“ povzdechla si ve středu Sudová.

„Lyžuju dlouho a mám zkušenosti. Když budu na startu a uvidím dav lidí, na koleno zapomenu a pojedu, co jsem naučená, a ne jen napůl,“ věří. Musí však počítat se silnou konkurencí. Zlato obhajuje Kanaďanka Jennifer Heilová, za ní bude silná americká sestava Heather McPhieová, Hannah Kearneyová a Shannon Bahrkeová. Kvalifikace začíná v neděli ráno v 1.30, finále pak ve 4.30.

Autor: