Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Martin na bílém koni dorazil na Šumavu, na Horské Kvildě leží nový sníh

Česko

  9:21aktualizováno  10:18
Podle pranostiky má na svatého Martina nasněžit; v sobotu ráno se tak stalo na Šumavě, na Horské Kvildě leží poprašek nového sněhu. Sníh se dnes může vyskytnout i v nižších polohách, na hřebenech hor může napadnout pět až deset centimetrů sněhu. Na síti X to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Dnes bude zataženo až oblačno, od západu se postupně na většině území vyskytnou přeháňky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi třemi a sedmi stupni, na Moravě a ve Slezsku bude až devět stupňů. Na horách v 1 000 metrech bude jeden stupeň pod nulou.

Dnes má svátek Martin. Pranostika spojená s tímto dnem říká, že Martin by měl přijet na bílém koni. Podle meteorologů se sněhové vločky dnes mohou občas ukázat v Čechách i v nižších polohách, hranice sněžení bude kolem 600 metrů.

„Právě na Šumavě, ale také v Krušných horách a Krkonoších by mohlo za dnešek napadnout na hřebenech mezi pěti a deseti cm nového sněhu - sněžení bude spíše občasné, ale bude se vyskytovat po většinu dne,“ uvedli meteorologové.

Na Moravu a do Slezska dorazí ve větší míře srážky až odpoledne a hranice sněžení tam bude zpočátku kolem 1000 metrů. V pondělí ale meteorologové očekávají oteplení a sníh zřejmě roztaje.

Autoři: ,