Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šumavský masokombinát má šanci sehnat peníze

Česko

KLATOVY Šumavskému masokombinátu, který v únoru ukončil výrobu v Klatovech, povolil Krajský soud v Plzni tříměsíční ochranu před věřiteli až do 8. června.

Díky moratoriu byl podniku, který je od tohoto měsíce v insolvenčním řízení, dán čas na hledání cest, jak se vypořádat s věřiteli, řekl prokurista Jaroslav Komora, jehož skupina Spin Plzeň před rokem druhý největší masokombinát v kraji převzala těsně před jeho uzavřením. Na podnik podal 1. března návrh na insolvenci jeden z věřitelů, firma Xaverov, s níž se Šumavský masokombinát nedohodl na koupi výrobních budov, a kvůli tomu musel ukončit provoz.

„Klatovy definitivně opouštíme koncem dubna, návrat už není možný,“ řekl Komora.

Vedení Šumavského masokombinátu už koncem února rozhodlo, že podá samo návrh na insolvenci 3. března, ale Xaverov je předešel a požadoval řešit insolvenci konkurzem, což by podle Komory extrémně poškodilo všechny ostatní věřitele.

Soud nakonec vyšel vstříc návrhu vedení masokombinátu, tedy tříměsíčnímu moratoriu po dobu insolvenčního řízení, kdy se bude zjišťovat, zda je firma v úpadku.

„Příští středu a pátek budeme jednat se všemi dosud neoslovenými věřiteli a budeme hledat cestu, jak dostát všem závazkům,“ dodal. Podle Komory si ale Xaverov nahlásil řadu fiktivních pohledávek, které vypořádání komplikují, a masokombinát se asi nevyhne soudnímu sporu. S reorganizací souhlasily podle informací insolvenčního rejstříku téměř tři čtvrtiny věřitelů, jimž Šumavský masokombinát dluží 56 milionů korun.

Největším, více než třetinovým věřitelem jsou firmy ze skupiny Spin. Proti závazkům eviduje masokombinát podle rejstříku pohledávky ve výši 45 milionů Kč. Po dobu moratoria může podnik hradit nezbytně nutné náklady na provoz a platby strategickým dodavatelům, například energií.

Spin také uvedl, že je těsně před podpisem smlouvy na výstavbu nových jatek v Poběžovicích, kde má velkovýkrmnu vepřů a dvě velké bioplynové stanice. „Stavba začne v dubnu a je součástí předpokládané reorganizace Šumavského masokombinátu,“ dodal Komora.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!