Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Českem se v noci prohnala supercela. Padaly i čtyřcentimetrové kroupy

Supercelární bouře nad Jihlavou. (19. května 2024) foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Českem se v neděli prohnala supercela, která přinesla krupobití a silné nárazy větru. Bouřky potrápily celé území České republiky. Na Nymbursku padaly kroupy o velikosti čtyř centimetrů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
  8:22

„V severní části stále přežívá pravostáčivá supercela, na jižním cípu levostáčivá. U obou zejména riziko krup a nárazů větru. Lineárnější systém mezi nimi může produkovat zejména nárazy větru,“ upozornil v neděli v noci ČHMÚ.

Supercela silně zintenzivnila u Hradce Králové. Meteorologové zde varovali před silným krupobitím.

Supercela je bouře, při které se většinou vyskytnou silné deště, nárazové větry a krupobití. Při zvláštních případech může produkovat i tornáda.

Silné krupobití se vyskytlo na Nymbursku, kde dosahovaly kroupy velikosti kolem 4 centimetrů. Krupobití potrápilo i Hradecko.

V neděli meteorologové varovali, že supercela stále neslábne a hrozí i kroupy přes 3 cm.

Další výraznější buňku sledovali na Táborsku, kde kromě krup udeřily také nárazy větru.

V dalších dnech očekávají meteorologové proměnlivé počasí a opět se vyskytnou bouřky a déšť. Slunce bude svítit jen přechodně.

„Dnes (v pondělí) i zítra odpolední teploty většinou překročí dvacet stupňů, uprostřed týdne se nepatrně ochladí. Konec týdne už slibuje teploty zase mezi 20 až 25 °C,“ uvedl meteorolog Jan Šrámek.

Autor: