Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rychle se setmělo a Litomyšl zasáhla supercela. Voda a kroupy zaplavily ulice

Česko

  17:00
Supercela dorazila v pondělí nad Litomyšl. Voda zaplavila ulice, padaly kroupy. Prudké bouřky s intenzivním deštěm a krupobitím se mohou odpoledne objevit i jinde, varuje Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ). Večer už ale mají přeháňky slábnout. V neděli jiná supercela zasáhla Hradecko, Táborsko a Nymbursko, kde se vyskytly kroupy velké až 4 cm v průměru.

Rychle se setmělo krátce po poledni v Litomyšli. Nad město se nahrnuly černé mraky a spustil se prudký liják doprovázený silným krupobitím. Ulice vmžiku pokryla vrstva bílých krup a voda se začala valit ulicemi. Dukelská nebo Havlíčkova ulice byly pro auta v jednu chvíli úplně nesjízdné.

Za několik minut bylo po všem. Ve facebookové skupině Život v Litomyšli si někteří její uživatelé stěžují, že jim supercela zničila zahradu. Přidali také fotografie krup v průměru velkých asi dva centimetry.

Jeden z komentujících zmínil, že „takhle intenzivní supercelární bouřka snad přes Litomyšl ještě nešla“. Meteorolog Filip Smola z ČHMÚ tuto supercelu považuje za výjimečnou. Zmínil, že fotky sice „vypadají děsivě“, ale je to proto, že voda z ulic nemá kam rychle odtéct.

„V Litomyšli vyjela jednotka k odstranění nánosů krup. Ucpávaly kanalizační vpustě a voda tekla do sklepů domů,“ uvedli hasiči na Facebooku.

Meteorologové ovšem varují, že podobně silné supercelární bouřky mohou vzniknout během odpoledne i na dalších místech republiky. Večer ale už nehrozí. „Přeháňky budou na pomezí Čech a Moravy během večera slábnout,“ řekl iDNES.cz meteorolog Filip Smola.

Výstrahu ČHMÚ vydat nechystá. „Supercela byla jen jedna, prohnala se východem,“ upřesnil Smola.

Supercela se skládá z bouřkové buňky, která se neustále obnovuje. Od běžné bouřky se liší svou delší životností. Může výjimečně trvat až několik dnů. Přináší s sebou kroupy a intenzivní průtrž mračen. Na obloze se stáčí po směru středního větru doprava, což šlo podle meteorologů pozorovat i v okolí Litomyšle.

Skoro na den přesně, ale před čtyřiceti lety – 17. května 1984 – Litomyšl zažila obrovskou povodeň. „Kolem 17. hodiny se přihnala průtrž mračen. Během necelé hodiny spadlo asi 44 milimetrů srážek,“ citoval Orlický deník dobový tisk.

„Náměstí se skrylo až pod 160centimetrovou hladinou, děti z mateřské školy použily k úniku oken. Okny se hrnul příval vody do hotelu Slunce a do obchodů. Jen v prodejně Elektro dosáhly škody dvou milionů korun, další na objektech, bytech a zařízeních dosahují téměř pětinásobku,“ napsaly tehdy noviny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!