Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Superdávka“ po půl roce jen za práci pro stát, plánuje Jurečkův resort. Experti návrh kritizují


Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Premium
Nezaměstnaní žadatelé o novou „superdávku“, jež nahradí příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí, budou muset po uplynutí půl roku čerpání dávky začít provádět veřejnou službu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Nejde jenom o uklízení chodníků nebo sekání trávy, ale třeba i o práci v sociálních službách. Podle odborníků však plán ministerstva práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) k žádné aktivizaci nepovede, místo toho se podle nich bude plýtvat penězi a kapacitami přetíženého úřadu práce. Podobnou myšlenku na využití veřejné služby měl už v minulosti Jurečkův předchůdce Jaromír Drábek (TOP 09). Jeho plán ale zrušil Ústavní soud.

Současný návrh novely počítá s tím, že žadatelům o „superdávku“, kteří budou dlouhodobě nezaměstnaní a nebudou pro ně vhodná jiná opatření, bude možné nabídnout prostřednictvím individuálního akčního plánu výkon veřejné služby, a to na 30 hodin měsíčně.

Almužna a stát. Má být veřejná služba povinná?

„Veřejná služba je určená pro pomoc obcím nebo dalším subjektům zejména v oblastech zlepšování životního prostředí, udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství, pomoci v oblasti kulturního a sportovního rozvoje a sociální péče,“ dodal mluvčí Úřadu práce ČR Martin Bušo.

Za tyto práce bude mít žadatel uhrazeno zdravotní pojištění a navýšenou „superdávku“. Pokud ale povinnosti dané akčním plánem plnit nebude, bude vyřazen z evidence úřadu práce a o dávku na půl roku přijde. Pravidla dávky jsou totiž postavena na tom, že získat ji může jen ten, kdo pracuje nebo se o to alespoň snaží.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se