Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Gang si počíhal na kamion s díly na kola, pak uspal řidiče. Výrobci z Kopřivnice způsobil škodu čtvrt miliardy

Společnost Bike Fun International vyrábí ve své kopřivnické továrně kola Superior, Rock Machine a Frappé foto: Bike Fun International

Největší český výrobce jízdních kol Bike Fun International z Kopřivnice na Novojičínsku přišel při lednové loupeži o důležité díly na kola za 250 milionů korun. Výrazně mu to zkomplikuje a zpozdí výrobu. Firma vyrábí kola Superior, Rock Machine a stylové městské modely Frappé.
  11:26aktualizováno  14:36

Loupež se odehrála na dálničním odpočívadle v Německu v noci na 21. ledna a podle marketingového manažera firmy Jana Butaly ji provedla dobře organizovaná skupina.

„Podle všech ukazatelů musela mít celou akci dobře naplánovanou. S největší pravděpodobností totiž kamion sledovali už od nakládky. Zloději počkali na nucenou odpočinkovou pauzu řidiče a poté jej pachatelé uspali plynem vpuštěným do kabiny. Nakonec zamaskovali důkazy v nákladním prostoru hasicím přístrojem, aby znemožnili zajištění stop,“ popsal manažer.

Německá policie se podle něj událostí zabývá a firma měla náklad pojištěný. „Ale měli jsme to samozřejmě pojištěné v našich nákupních cenách, takže ušlý zisk nám to nenahradí,“ řekl Butala.

Dopad na výrobu je podle Butaly obrovský. Uloupené komponenty Shimano jsou klíčové pro stavbu téměř deseti tisíc kol. „Samotné díly mají hodnotu podstatně menší, nicméně bez nich nejsme zmíněná kola za 250 milionů v doporučených cenách schopni vyrobit,“ uvedl Butala.

Incident se navíc stal v období, které je už tak složité, protože dodávky jednotlivých komponent stagnují. Ze skladových zásob či od alternativních výrobců je firma schopna aktuálně nahradit jen část komponent.

„Situace výrobců kol je na celém světě opravdu složitá. Vypořádáváme se na jedné straně s obrovskou poptávkou, ale na straně druhé s ještě větším nedostatkem komponent, způsobeným mnoha faktory,“ uvedl ředitel dodavatelského řetězce Bike Fun International (BFI) Petr Krkoška.

Zájem o jízdní kola během pandemie rapidně vzrostl. Kvůli nedostatku dílů se však dodací lhůty nových kol ke koncovým zákazníkům posunuly v některých případech až na dva roky. „Svou roli sehrála kromě celosvětové pandemie i zdánlivě krátká krize způsobena uvíznutím kontejnerové lodi v Suezském průplavu, na které měla řada výrobců svůj materiál,“ dodal Butala.

Z kamionu naloženého drahými díly pro výrobu kol a elektrokol zbylo firmě devět krabic s komponentami nižších tříd. „Výroba některých modelů se tak zpozdí takřka o rok, jelikož pro mnoho dílů z této zásilky neexistuje na trhu jiná alternativa,“ uvedl Krkoška.

Loupež nemá v oboru obdoby

Podobnou situaci firma ještě nezažila. „Dokonce i Shimano se s cíleným vykradením zásilky v podobném rozsahu nesetkalo. Doufáme, že vzhledem k nedostatku dílů se tyto případy nebudou opakovat, protože i přes veškerá opatření, která máme nastavena, nám ztrátu a hlavně reputaci za pozdě dodaná kola žádné pojistné krytí nevyrovná,“ dodal Krkoška.

BFI vyrábí ročně více než stopadesát tisíc kol a elektrokol a dosahuje obratu okolo dvou miliard korun. Má vlastní značky Superior, Rock Machine a Frappé. BFI více než 80 procent produkce exportuje, kola vyváží do více než 30 zemí. Má i vlastní vývoj. Zaměstnává téměř 500 lidí. Firma patří do české skupiny Consillium miliardáře Tomáše Němce.

Český podnikatel koupil BFI v roce 2020. Předtím ji měl holandský vlastník, který se zaměřoval ve velkém na export do své země. Ta je oblibou cyklistiky mezi lidmi proslulá.

Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč