Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Supernova v pohybu a ve 3D

Česko

ASTRONOMIE

CAMBRIDGE, USA Supernova Cassiopeia A není tak slavná jako její předchůdkyně ze stejného souhvězdí, která ozářila nebe nad Tychem Brahem. Astronomové sedmnáctého století ji dokonce úplně propásli. O to víc pozornosti se jí dostává dnes.

Daniel Patnaude z observatoře v Cambridgi ze snímků družice Chandra sestavil videozáznam ukazující, jak se materiál vyvrhnutý supernovou proměnil během několika let. Nejde o samoúčelnou podívanou. Díky videu bylo možné určit rychlost expanze. Podle Patnauda se obálka rozpíná rychlostí 4900 km/s, o zhruba 1400 km/s pomaleji, než se soudilo. Další vizualizaci vytvořil tým Tracey Delaneyové z MIT. K vytvoření hologramu pozůstatků supernovy vědci využili zobrazovacích technik využívaných v lékařství.

***

Mrtvá hvězda u lékaře S použitím medicínského zobrazovacího softwaru vytvořil tým astronomů z NASA podrobnou vizualizaci pozůstatku supernovy Cassiopeia A. Zelené body představují převážně železem tvořenou hmotu pozorovatelnou v rentgenovém spektru, pod žlutou barvou se skrývají především argon a křemík viditelné jak v rentgenovém, viditelném i infračerveném spektru a červené oblasti tvoří chladné pozůstatky supernovy pozorované v infračerveném spektru. Rozložení hmoty umožnily zjistit změny v délce záření jím vydávaného v závislosti na směru jeho pohybu vůči nám, tzv. Dopplerův efekt.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!