Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svá vína mají také univerzity

Česko

KRONIKA VÍNA

Významní hosté většiny brněnských univerzit dostávají na památku specialitu: univerzitní vína.

Minulý týden je vybírala Masarykova univerzita. Z červených vín získal ocenění pozdní zběr Zweigeltrebe z loňské sklizně vinařství Rajhradské klášterní vinné sklepy, mezi bílými víny se označením může chlubit pozdní sběr Ryzlinku rýnského 2009 z vinařství Vinselekt Michlovský v Rakvicích. Vína vybírala komise složená ze čtyřiatřiceti neakreditovaných degustátorů z řad akademické obce i správní rady univerzity. Vítězná vína ozdobí univerzitní etiketa a stanou se také ozdobou společenských akcí a slavností pořádaných univerzitou. Podobně vína vybírají i další brněnské školy, podmínkou obvykle je, aby pocházela z moravských vinic a od moravských vinařů.

Vinařské akce tohoto týdne se soustředí na sobotu. Ve víceúčelové hale Vinařské školy ve Valticích se koná košt archivních vín starších tří let, který nabídne zajímavé srovnání po tradičních ochutnávkách mladého svatomartinského vína.

V Moutnicích na Brněnsku se ve stejný den koná tradiční mikulášská výstava ročních a starších vín. Od 13 hodin v tamní orlovně nabídnou k ochutnání za zvuků cimbálovky Sylván na 400 vzorků z více než třiceti vinařských obcí.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...