Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svátek opery v Praze podeváté

Česko

Zítra začíná již devátý ročník festivalu Opera 2009, který zahrnuje třináct představení, závěrečný galakoncert i doprovodné besedy.

PRAHA Znovu se do Prahy sjedou operní soubory z celé České republiky, aby se zde od 21. února do 17. března představily inscenacemi, které ze svého repertoáru vybrala vedení jednotlivých divadel jako nezdařilejší.

Bienále se opět uskuteční především v budovách pražského Národního divadla, které se tentokrát poprvé ujalo i role spolupořadatele a festival zahajuje Věcí Makropulos. S výjimkou brněnské Janáčkovy opery, která se nezúčastní z provozních důvodů, přijedou všechny naše stálé operní scény, jejichž nabídka zahrnuje například trojici Janáčkových oper - kromě Makropulos zazní v podání plzeňského souboru Její pastorkyňa s Ivanou Veberovou v titulní roli a ústecká Káťa Kabanová, v níž hlavní roli vytvořila Valeria Vaygant.

Současnou praxi úspěšného obsazování zahraničních sólistů do českých oper potvrzuje i Dalibor s Rafaelem Alvarezem, kterého olomoucké divadlo přiveze v novém českém přebásnění původního německého libreta Pavlem Drábkem.

Opera ještě nezemřela V rámci festivalu také zazní tři opery našich současných skladatelů -ovšem nikoli v podání stálých divadel: Ensemble Damian uvede Zouharovu operu Noci dnem, druhý osobitý moravský soubor Ensemble Opera Diversa svou poslední novinku Společná smrt milenců v Šingawě Ondřeje Kyase a Pavla Drábka. A Divadlo Kytka se vrací operkami Vladimíra Franze Opera ještě nezemřela a Tajemný listonoš. Do programu festivalu je zařazena také premiéra Dětské opery Praha s Křičkovými Ogary.

Druhou dramaturgickou linii festivalu tvoří opery italské: liberecký soubor uvede Verdiho Simona Boccanegru s Amélií v podání Christiny Vasilevy, nominované na letošní Cenu Thálie. A opavská opera nabídne sólistku, která již držitelkou této prestižní ceny je - Katarínu Jordu Kramolišovou, která se po Normě představí v další parádní dramatické koloraturní úloze Lucie di Lammermoor. Budějovický soubor ze své nabídky vybral Sílu osudu.

Pražské publikum bude mít mimořádnou příležitost poznat jednu z nejlepších inscenací loňské sezony - ostravského Dona Giovanniho v přebásnění Jaromíra Nohavici, z něhož tryská jiskřivý humor a jazyková hravost, v titulní roli s dalším adeptem na Cenu Thálie, Martinem Gurbaľem. A konečně se v rámci festivalu uskuteční i koprodukční premiéra Státní opery Praha s vyhlášenou inscenací Brittenovy Smrti v Benátkách v režii Yoshiho Oidy.

Festival tradičně provází i závěrečná bilance s udělováním Libušek, v níž porota kritiků rozhodne o nejlepší inscenaci, emeritní sólisté Národního divadla ocení sólisty, výbor pořádající Jednoty hudebního divadla vyhlásí cenu za významný počin v oblasti operního divadla. O jedné ceně mohou rozhodnout i diváci, kterým festival nabízí vstupné za velmi vstřícné ceny. Informace jsou na www.festivalopera.cz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!