Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně se objevil další případ jihoafrické mutace. Nemocný se vrátil z dovolené v Tanzanii

Česko

  11:40
Brno - Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně odhalila jihoafrickou mutaci koronaviru u člověka, který se vrátil z dovolené v Tanzanii. Nemocnice je schopná detekovat tři mutace koronaviru, řekla ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Vzorek tak nemusela nikam posílat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Pro konec izolace u jihoafrické mutace bude nutný PCR test. Provést půjde až po dvou týdnech

V kraji se dosud objevilo kolem deseti podezření na jihoafrickou mutaci, která by měla být nakažlivější. Případy byly v mateřské škole v Líšni a lidí po návratu ze zahraničí. Krom jihoafrické je v kraji i britská mutace.

Svatoanenská nemocnice zaznamenala u testovaných jihoafrickou mutaci poprvé. „V naší laboratoři testujeme denně 600 až 700 vzorů, a to i na britskou, brazilskou a jihoafrickou mutaci. Zhruba 25 procent z celkového počtu vzorků je pozitivních,“ uvedla Lipovská. Dodala, že brazilskou mutaci nemocnice ještě nezaznamenala.

Jeden případ jihoafrickém mutace odhalila v minulosti i Fakultní nemocnice Brno. Podle její mluvčí Veroniky Plaché to bylo u člověka, který se vrátil ze Zanzibaru. Několik případů jihoafrické mutace odhalila v předešlých týdnech laboratoř Elisabeth Pharmacon.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat