Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Brně se objevil další případ jihoafrické mutace. Nemocný se vrátil z dovolené v Tanzanii

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Brno - Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně odhalila jihoafrickou mutaci koronaviru u člověka, který se vrátil z dovolené v Tanzanii. Nemocnice je schopná detekovat tři mutace koronaviru, řekla ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Vzorek tak nemusela nikam posílat.
  11:40

Pro konec izolace u jihoafrické mutace bude nutný PCR test. Provést půjde až po dvou týdnech

V kraji se dosud objevilo kolem deseti podezření na jihoafrickou mutaci, která by měla být nakažlivější. Případy byly v mateřské škole v Líšni a lidí po návratu ze zahraničí. Krom jihoafrické je v kraji i britská mutace.

Svatoanenská nemocnice zaznamenala u testovaných jihoafrickou mutaci poprvé. „V naší laboratoři testujeme denně 600 až 700 vzorů, a to i na britskou, brazilskou a jihoafrickou mutaci. Zhruba 25 procent z celkového počtu vzorků je pozitivních,“ uvedla Lipovská. Dodala, že brazilskou mutaci nemocnice ještě nezaznamenala.

Jeden případ jihoafrickém mutace odhalila v minulosti i Fakultní nemocnice Brno. Podle její mluvčí Veroniky Plaché to bylo u člověka, který se vrátil ze Zanzibaru. Několik případů jihoafrické mutace odhalila v předešlých týdnech laboratoř Elisabeth Pharmacon.

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...