Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Své výročí bude město slavit tři dny

Česko

DEN BRNA

LETNÍ TIP PRO METROPOLI

BRNO Třídenní lidové slavnosti připomenou tento týden 362. výročí úspěšné obrany Brna proti přesile švédských vojsk.

Zájemce čeká historický jarmark, průvod vojsk v dobových kostýmech, inscenovaná bitva o Špilberk nebo ohňostroj. Novinkou bude nedělní mše za všechny, kteří kdykoli v historii zahynuli při obraně Brna.

Hrdinství obránců si město slavnostmi nazvanými Den Brna připomíná od roku 1995. „Přitažlivou a prázdninově odpočinkovou formou se tak představuje historická událost turistům i obyvatelům města,“ řekla Eva Pánková z Brněnského kulturního centra.

Oslavy zahájí v pátek 17. srpna historický jarmark v okolí Staré radnice. V první víkendový den projde městem pochod příznivců vojenské historie, kteří odpoledne sehrají zteč brněnského hradu. Program zakončí koncert ve svatopetrské katedrále a ohňostroj, který pořadatelé plánují na 21.15.

I nedělní mše se koná v katedrále. Odslouží ji ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. „Při mši bude požehnán nový prapor Brněnského městského střeleckého sboru,“ uvedla mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Švédské obléhání v roce 1645 patří k nejčastěji připomínaným okamžikům brněnských dějin. Brno svým hrdinstvím zabránilo postupu Švédů na Vídeň a v podstatě změnilo průběh války.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: