Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédsko objevilo svého Panenku

Česko

O KOM SE MLUVÍ

Až dnes večer vyjede švédský výběr na led, dobře si prohlédněte hráče s číslem 23. Tenhle až dosud neznámý subtilní mladík táhne výběr Tří korunek. Linus Omark je pátým nejproduktivnějším hráčem na MS, a navíc baví fanoušky svými neuvěřitelnými kousky.

PRAHA Jeho fintu zhlédlo na serveru YouTube už hodně přes milion diváků. „Švédská senzace“ – takové jméno dostal dvaadvacetiletý Linus Omark po brilantně provedeném samostatném nájezdu v přípravě na MS proti Švýcarsku.

O co vlastně šlo? Omark se rozjel, počkal si, až gólman půjde do pokleku, a pak jej přeloboval po vzoru fotbalisty Antonína Panenky. Také tři zápasy za den „Je to současný největší švédský talent, vyzařuje z něj zdravé sebevědomí,“ říká trenér Slavomír Lener, který ho dva roky trénoval v Lulee. „I přes svoji drobnou postavu ustojí hodně soubojů, má dobrý balanc. Je to šikovnej kluk s úžasným přehledem před brankou,“ přidává superlativa spoluhráč Martin Chabada.

Omark se z malé vesničky Övertornea propracoval spolu se svým kamarádem a spoluhráčem Johanem Harju přes Luleu až do reprezentace. A při své letošní premiéře na MS se rozhodně neztratil. Upozornil na sebe už v prvním zápase, když Rakousko popravil pěti nahrávkami. „Pět bodů, to se mi ještě v životě nepodařilo. Můj osobák jsou čtyři zápisy,“ usmíval se.

Za jeho talentem stojí hodně dřiny i skromnosti. „V Övertonea měli málo dobrých hráčů, tak hrál třeba za den tři zápasy v různých mládežnických kategoriích,“ líčí Lener. Po přestupu do Lulea si pak už v šestnácti letech vyzkoušel nejvyšší ligu. A navíc tam podepsal nevídaný dlouhodobý kontrakt. „Hrál prakticky zadarmo, ale měl ve smlouvě zajištěno, že dostane hodně prostoru na ledě. V Česku by žádný junior takovouhle smlouvu nepodepsal,“ dodává Lener.

Omarkovi se ale kontrakt, který skončil až letos na jaře, vyplatil. Stala se z něj velká osobnost Elitserien, v produktivitě skončil s 55 body na třetím místě. A nabídky se jen hrnuly. I když se netají přáním zahrát si NHL, odmítl dvoucestnou nabídkou Edmontonu a dal přednost lukrativnímu kontraktu v Dynamu Moskva, kam jde i s kamarádem Harjem.

„Nedělal to kvůli penězům, ale aby mohl hrát o třídu výše. Jsem přesvědčen, že se tam opět hodně zlepší a pak si bude moci diktovat podmínky v NHL,“ vysvětluje Lener. Omarkova šikovnost neušla ani pozornosti Jaromíra Jágra. „Viděl jsem nějaké sestřihy, je to skvělý hráč,“ složil mu poklonu. Omarka ta slova musela zahřát u srdce, vždyť jeho velkým vzorem je právě česká osmašedesátka. Osobně se setkali až krátce před MS na turnaji v Liberci. „Byl jsem moc rád, že jsem se s ním viděl. Je to jeden z nejlepších hokejistů na světě, a když se dostanu k videohře, jsem Jágr. Je zábavné ho sledovat.“

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...