Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Švédsko objevilo svého Panenku

Česko

O KOM SE MLUVÍ

Až dnes večer vyjede švédský výběr na led, dobře si prohlédněte hráče s číslem 23. Tenhle až dosud neznámý subtilní mladík táhne výběr Tří korunek. Linus Omark je pátým nejproduktivnějším hráčem na MS, a navíc baví fanoušky svými neuvěřitelnými kousky.

PRAHA Jeho fintu zhlédlo na serveru YouTube už hodně přes milion diváků. „Švédská senzace“ – takové jméno dostal dvaadvacetiletý Linus Omark po brilantně provedeném samostatném nájezdu v přípravě na MS proti Švýcarsku.

O co vlastně šlo? Omark se rozjel, počkal si, až gólman půjde do pokleku, a pak jej přeloboval po vzoru fotbalisty Antonína Panenky. Také tři zápasy za den „Je to současný největší švédský talent, vyzařuje z něj zdravé sebevědomí,“ říká trenér Slavomír Lener, který ho dva roky trénoval v Lulee. „I přes svoji drobnou postavu ustojí hodně soubojů, má dobrý balanc. Je to šikovnej kluk s úžasným přehledem před brankou,“ přidává superlativa spoluhráč Martin Chabada.

Omark se z malé vesničky Övertornea propracoval spolu se svým kamarádem a spoluhráčem Johanem Harju přes Luleu až do reprezentace. A při své letošní premiéře na MS se rozhodně neztratil. Upozornil na sebe už v prvním zápase, když Rakousko popravil pěti nahrávkami. „Pět bodů, to se mi ještě v životě nepodařilo. Můj osobák jsou čtyři zápisy,“ usmíval se.

Za jeho talentem stojí hodně dřiny i skromnosti. „V Övertonea měli málo dobrých hráčů, tak hrál třeba za den tři zápasy v různých mládežnických kategoriích,“ líčí Lener. Po přestupu do Lulea si pak už v šestnácti letech vyzkoušel nejvyšší ligu. A navíc tam podepsal nevídaný dlouhodobý kontrakt. „Hrál prakticky zadarmo, ale měl ve smlouvě zajištěno, že dostane hodně prostoru na ledě. V Česku by žádný junior takovouhle smlouvu nepodepsal,“ dodává Lener.

Omarkovi se ale kontrakt, který skončil až letos na jaře, vyplatil. Stala se z něj velká osobnost Elitserien, v produktivitě skončil s 55 body na třetím místě. A nabídky se jen hrnuly. I když se netají přáním zahrát si NHL, odmítl dvoucestnou nabídkou Edmontonu a dal přednost lukrativnímu kontraktu v Dynamu Moskva, kam jde i s kamarádem Harjem.

„Nedělal to kvůli penězům, ale aby mohl hrát o třídu výše. Jsem přesvědčen, že se tam opět hodně zlepší a pak si bude moci diktovat podmínky v NHL,“ vysvětluje Lener. Omarkova šikovnost neušla ani pozornosti Jaromíra Jágra. „Viděl jsem nějaké sestřihy, je to skvělý hráč,“ složil mu poklonu. Omarka ta slova musela zahřát u srdce, vždyť jeho velkým vzorem je právě česká osmašedesátka. Osobně se setkali až krátce před MS na turnaji v Liberci. „Byl jsem moc rád, že jsem se s ním viděl. Je to jeden z nejlepších hokejistů na světě, a když se dostanu k videohře, jsem Jágr. Je zábavné ho sledovat.“

Autor: