Svendsen zastínil Björndalena

MS biatlonistů: ve vytrvalostním závodě rozhodl o zlatu mezi Nory až drtivý finiš

ÖSTERSUND Norský biatlonista Emil Hegle Svendsen se stal mistrem světa v závodě na 15 km s hromadným startem. Ve švédském Östersundu ve finiši porazil krajana Oleho Einara Björndalena a získal druhý titul na tomto šampionátu. Třetí skončil Rus Maksim Čudov.

Michal Šlesingr ztratil střeleckou jistotu a s pěti chybami obsadil šestadvacátou příčku. Dvojnásobný medailista z loňského MS byl v prvních dvou závodech v Östersundu na střelnici neomylný, ale včera se mu nedařilo. Na prvních třech zastávkách nasbíral po jedné chybě, po posledním stanovišti musel absolvovat hned dvě trestná kola. Vzhledem k tomu, že momentálně patří ke slabším běžcům, nemohl s touto bilancí pomýšlet na lepší umístění.

Björndalen obě položky vleže zvládl bezchybně a od začátku se pohyboval v čele. Na třetí položce však stejně jako Rus Dmitrij Jarošenko poprvé zaváhal a do čela se dostal Svendsen, který musel na trestný okruh už po první střelbě. Při poslední střelbě Jarošenko třemi chybami pohřbil své naděje na medaili a norské duo si to v závěru rozdalo o titul. Ze střelnice vybíhal jako první Svendsen, ale Björndalen se na něj dotáhl a začal diktovat tempo. Vítěz vytrvalostního závodu však v cílové rovince nastoupil a drtivým finišem si zajistil titul.

Závod žen na 12,5 km s hromadným startem vyhrála Magdalena Neunerová. Němka se ujala vedení už po první střelecké položce, ale pak chybovala a závod se zdramatizoval. O zlatu rozhodl až finiš, v němž měla Němka víc sil než Norka Tora Bergerová.

Výsledky - muži (15 km): 1. Svendsen 36:12,6 (1 tr. okr.), 2. Björndalen (oba Nor.) -0,4 (1), 3. Čudov -24,9 (3), 4. Maksimov (oba Rus.) -40,5 (0), 5. Hanevold (Nor.) -1:04,2 (1), 6. Jarošenko (Rus.) -1:22,7 (4), 26. ŠLESINGR -2:49,9 (5). Štafeta 4x7,5 km: 1. Rusko (Čerezov, Kruglov, Jarošenko, Čudov) 1:21:00,7 (0), 2. Norsko (Svendsen, Bratsveen, Hanevold, Björndalen) -49,2 (0), 3. Německo (Rösch, Wolf, Birnbacher, Greis) -1:42,5 (2), 7. ČR (ŠLESINGR, SOUKUP, MORAVEC, VÍTEK) -3:45,4 (0). Ženy (12,5 km): 1. Neunerová (Něm.) 39:36,5 (4), 2. Bergerová (Nor.) -3,0 (1), 3. Jurjevová (Rus.) -29,5 (2), 4. Semerenková (Ukr.) -33,6 (1), 5. Jonssonová (Švéd.) -51,0 (2), 6. Glagowová (Něm.) -57,0 (3). Štafeta 4x6 km: 1. Německo (Glagowová, Henkelová, Neunerová, Wilhelmová) 1:10:12,6 (1), 2. Ukrajina (Jakovlevová, Vita Semerenková, Valj Semerenková, Chvostěnková) -30,9 (0), 3. Francie (Perettová, Brunetová, Becaertová, Baillyová) -1:35,7 (2), 16. ČR (VÍTKOVÁ, REZLEROVÁ, VEJNAROVÁ, TRYZNOVÁ) -5:53,4 (2).