Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ve svitavském babyboxu našli holčičku, je zdravá a dostala jméno Klaudie

ilustrační snímek foto: Lukáš Marek, MF DNES

Do babyboxu ve Svitavách v noci na pondělí někdo odložil novorozenou holčičku. Dostala jméno Klaudie. Informoval o tom zakladatel sítě babyboxů v České republice Ludvík Hess. Klaudie je první dítě nalezené ve svitavském babyboxu, který funguje deset let.
  7:48

„Už jsem mluvil s primářkou Ludmilou Pospíšilovou, která mě ujistila, že děťátko je donošené a jeví se být v pořádku,“ uvedl Hess. Holčička váží 3,2 kilogramu a měří 50 centimetrů. Byla zabalená do červené peřinky. „Pupečník neměla ošetřený a byla narozená před krátkou chvílí,“ podotkl Hess.

V celém Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2008 odloženo dosud 264 dětí, z toho 145 holčiček a 119 chlapečků.

Cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Považujete babyboxy za užitečné?

celkem hlasů: 349

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 3. června 2024. Anketa je uzavřena.

Ano346
Nevím / Je mi to jedno2
Ne1
Autoři: ,

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...